Yargıtay'da 31 yeni üye

Yargıtay'da uzun süredir boş bulunan 31 üyeliğe seçim yapıldı. Yeni Yargıtay üyeleri arasında, Alevi-Bektaşi Derneği'ni kapatan, işadamı Cavit Çağlar'a ilk beraat kararını veren...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay'da uzun süredir boş bulunan 31 üyeliğe seçim yapıldı. Yeni Yargıtay üyeleri arasında, Alevi-Bektaşi Derneği'ni kapatan, işadamı Cavit Çağlar'a ilk beraat kararını veren ve müsteşarlık adaylığında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den veto yiyen yargıç da bulunuyor.
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Yargıtay'a üye seçilen 31 yargıçla ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Yargıtay yönetimi de bu üyelerin görev yapacakları daireleri belirledi. İşte yeni üyeler:
Adalet Bakanlığı bürokratları: Nihat Ömeroğlu, Mehmet Kürtül.
Yargıtay savcıları: Kamil Karahan, Şule Başoğlu, Muharrem Coşkun.
Yargıtay tetkik hâkimleri: Erkan Öztürk, Necla Üçkardeşler, Ramazan Tunç, Sinan Zeki Piyale, Sehabettin Sertkaya, Ali Sezgin, Canan Çöke, Ö. Uğur Gençcan, Nebahat Şimşek, Nursun Kayıran, Nurten Utku Abacı.
Ağır ceza başkanları: Rıdvan Altun, Sezai Akbulut, Sabri Eyüp Yağcı, Eyüp Karataş.
Ticaret mahkemesi başkanları: Hamit Dündar, Mehmet Gökdemir, H.Gülgün Vuraloğlu, Hüdaverdi Coşkun.
Hâkimler: Levent Yavuz, Ulvi Yüksel, Yılmaz İğrek, Nesin Uygur Yeşil, Necdet Şatır, Kamil Kancabaş.
Başsavcı: Bursa Başsavcısı Abdülkadir İlhan.
Alevi derneği kapattı: Yeni üyelerden Ankara hâkimi Yılmaz İğrek, "Türk kültürü dışında kültürün geliştirilmesi için örgütlenmek suçtur" gerekçesiyle Alevi-Bektaşi Kuruluşları Birliği'ni kapatmıştı. Bu karar daha sonra Yargıtay'ca bozulmuştu.
Bedrettin Cömert zanlısına beraat: Yeni Yargıtay üyelerinden Ankara 4. ACM Başkanı Eyüp Yağcı, 'Beyaz Enerji Davası' olarak bilinen enerji yolsuzluklarıyla ilgili davada 17 bürokrata ceza veren heyete başkanlık etmişti. Yağcı'nın mahkemesi, geçen hafta Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan orgeneral Faruk Cömert'in kardeşi olan Doç. Dr. Bedrettin Cömert'in 1978'de öldürülmesiyle ilgili katil zanlısı olarak yargılanan ülkücü Rıfat Yıldırım hakkında ise 2003 yılında beraat kararı vermişti.
Çağlar'ı aklayan yargıç: Yargıtay'a giden bakanlık bürokratlarından Nihat Ömeroğlu, işadamı Cavit Çağlar hakkında Bursa'da dolandırıcılık suçundan açılan davada ilk beraat kararını veren mahkemeye başkanlık etmişti. Ömeroğlu, AKP işbaşına geldiğinde Adalet Bakanlığı'nda Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne vekâleten getirilmişti. Çiçek'in Ömeroğlu'nun bakanlık müsteşarlığına atama önerisi Köşk'ten dönmüştü.
Savcılar cesur olsun: Yargıtay'a seçilen 31 yeni üye arasında yer alan Şule Başoğlu ise, Yargıtay Başsavcılığı'nın geçen ayki resepsiyonunda cumhuriyet savcılarına laiklik ve yolsuzlukla ilgili çalışmalarında cesur olmaları çağrısı yapan Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Ünal Başoğlu'nun eşi.
Danıştay'a da üç üye
Bu arada Danıştay Savcısı Efser Koçakoğlu, İstanbul İdare Mahkemesi Başkanı Sıddık Yıldız, Danıştay Tetkik Hâkimi Nükhet Yoklamacıoğlu da Danıştay'a atandı.


    http://www.radikal.com.tr/7544857544850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.