'Yargıtay'da böcek taraması yapılıyor'

'Yargıtay'da böcek taraması yapılıyor'
'Yargıtay'da böcek taraması yapılıyor'
Yargıtay Başkanı Gerçeker, kurumlarında yapılan telefon dinlemesiyle ilgili incelemelerinin sürdüğünü söyledi


 İSTANBUL- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'da periyodik şekilde dinleme cihazı olarak bilinen böcek taraması yapıldığını söyledi.
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, İstanbul'da katıldığı panel sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Gerçeker'e Yargıtay'ın telefonlarının dinlenmesiyle ilgili Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)'nın kayıtlarına el konulmasına ilişkin kararına Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)'nın, 'Ulusal Güvenlik Zedelenir' diyerek karşı çıkması soruldu. Gerçeker, "Biz o konuda ön inceleme yapıyoruz. Daha o ön incelememiz bitmedi. Her boyutuyla olayı araştırıyoruz. Ancak o incelememiz bittikten sonra sağlıklı bir düşünce ortaya koymamız mümkün olacak" dedi.
Yargıtay'ın santralinin dinlenip dinlenmediğiyle ilgili ortada bir kesinlik olmadığını belirten Gerçeker şöyle konuştu: "Orada TİB'in ortaya koyduğu şey bir Yargıtay Cumhuriyet Savcısının dinlenme kararı alındığı, ama santrale bağlı bir telefon aracılığıyla bu dinleme yapılabiliyor. Bizim burada tespit etmek istediğimiz bu savcı arkadaşın telefonu olsa bile, burada yasal olarak dinlenmesi mümkün olamayan bütün Yargıtay üyesi arkadaşlarımızın da dinlenme durumu var mı yok mu ? Bunun ortaya çıkarılmasını arzu ediyoruz. TİB'in amacına uygun olarak faaliyet göstermesi gerekiyor. Yasa yetki vermiş olsa bile hiçbir zaman genel dinlemeyle ilgili verilmiş bir yetki hukuka uygun değil. Zaman zaman soruşturmalarda önümüze birtakım CD'ler geliyor. İnanın benim o konuşmaları dinlerken içim ezildi. Bu o kadar kötü birşey ki. Bu basit bir olay değil. Gerçekten insanı çok inciten bir olay. Mutlaka bunun çözümlenmesi gerekiyor. Yargıtay'da zaman zaman dinleme cihazı olarak bilinen böcek araması yaptırıyoruz. Zaman zaman periyodik olarak yapılıyor. Yaptırdık, ben inkar edecek değilim. Bunu birçok arkadaşımız da yaptırdı. Ama ben bunu özellikle yaptırmış değilim. Bizim bir kontrol koruma sistemimiz var. Bizim koruma görevlisi arkadaşlarımız var. Onlar bunları zaman zaman periyodik olarak yapıyorlar." (dha)