Yargıtay'da Çakıcı trafiği

Alaattin Çakıcı-MİT -Yargıtay ilişkisiyle ilgili hakkında soruşturma açılan Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Tetkik Hâkimi Ercan Yalçınkaya, görevinden ayrıldı.

ANKARA - Alaattin Çakıcı-MİT -Yargıtay ilişkisiyle ilgili hakkında soruşturma açılan Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Tetkik Hâkimi Ercan Yalçınkaya, görevinden ayrıldı. Yalçınkaya Ankara'nın Kazan ilçesine savcı olarak atandı.
Yalçınkaya'nın ismi, Çakıcı'nın Yargıtay'daki davasının seyrini etkilemeye yönelik girişimlerle ilgili soruşturmada gündeme gelmişti. Başkan Eraslan Özkaya'nın da dahil olduğu dosya, İstanbul Başsavcılığı'nca hazırlanmıştı. Yargıtay Başsavcılığı, Yalçınkaya'yla ilgili iddiaların gereğinin yapılması için dosyayı Adalet Bakanlığı'na göndermişti. Bakanlık da soruşturma başlatmıştı. Hakkındaki soruşturma sonucunu beklemeyen Yalçınkaya, dün Yargıtay Birinci Başkanlığı'na dilekçe vererek görevinden ayrılmak istediğini bildirdi. Yalçınkaya, hakkında çıkan haberlerin 'insafsız ve amaçlı' olduğunu öne sürüp, "Son derece üzgünüm" dedi.
Çakıcı için yürütülen kuliste MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'yla görüşen Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın yargılanıp yargılanmayacağı ya da disiplin cezası alıp almayacağına bugün Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu karar verecek. Soruşturma kararı verilirse Özkaya, Yüce Divan ya da Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda yargılanacak.