Yargıtay'da 'etik' emeklilik

Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ne (VKGBH) yönelik çete operasyonunun tutuklu sanıklarından Ahmet Cinali'yle telefonla konuşurken dinlemeye düşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) Yazı İşleri Müdürü Murat Özdil, emekliliğini istedi. Cinali'yle 'nezaket icabı' samimi konuştuğunu söyleyen Özdil...

ANKARA - Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ne (VKGBH) yönelik çete operasyonunun tutuklu sanıklarından Ahmet Cinali'yle telefonla konuşurken dinlemeye düşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) Yazı İşleri Müdürü Murat Özdil, emekliliğini istedi. Cinali'yle 'nezaket icabı' samimi konuştuğunu söyleyen Özdil, "Zerre ölçüde de olsa hatam olabileceği düşüncesiyle kurumuma zarar gelmemesi bakımından emekli olmak istiyorum" dedi.
YCGK Yazı İşleri Müdürü Özdil'in, VKGBH'ye yönelik operasyonu kapsamında tutuklanan derneğin ikinci başkanı Ahmet Cinali'yle telefonla konuşurken dinlemeye düştüğü ortaya çıkmıştı. Cinali'nin, Yargıtay'da işi olan bazı adamlarını Özdil'e yönlendirdiği anlaşılmıştı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hakkında takipsizlik kararı verdiği Murat Özdil hakkındaki dosyayı Yargıtay'a göndermişti. Dosyayı inceleyen Yargıtay Yönetim Kurulu da suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle Özdil hakkında işlem yapılmasına yer olmadığına karar vermişti.
'Nezaketsizlik gösteremedim'
Buna rağmen Murat Özdil dün emekliliğini istedi. Özdil, Yargıtay Birinci Başkanlığı'na sunduğu emeklilik dilekçesinde şu cümlelere yer verdi:
"Göreve başladığım ilk günden bu yana kurumumun onur ve saygınlığına yakışır bir şekilde görev yapmak için azami çaba gösteren, en ufak leke gelmesine tahammül edemeyen bir kişi oldum. 13 Ekim 2007 tarihinde basında hakkımda yer alan bir haber nedeniyle kamuoyunda şahsımın ve hizmetinde bulunmaktan onur duyduğum yüce Yargıtay'ın hak etmediği bir konuma düşürüldüğü inancındayım. Daha önceden tanımam nedeniyle beni arayan bir kişi ile yaptığım telefon görüşmelerinde, kırma nezaketsizliği gösteremediğimden ve karşılıklı nezaket icabından kaynaklanan bir ilgi göstermem dışında bir kusurumun olmadığı ve kendisine hiçbir hukuki yardım yapma vaadinde bulunmadığım olayda, zerre ölçüde de olsa hatam
olabileceği düşüncesiyle kurumuma zarar gelmemesi ve hakkımdaki asılsız haberler nedeniyle hukuki haklarımı arayabilmek bakımından emekli olmak istiyorum."
Yargıtay Birinci Başkanvekili Osman Şirin, Özdil'in emeklilik dilekçesini işleme koyarak Yargıtay Yönetim Kurulu'na sev etti. Özdil'in dilekçesini, Yargıtay Yönetim Kurulu karara bağlayacak.