Yargıtay'da garip görüş

Yargıtay Ceza Genel Kurulu dokuza karşı 14 oyla, 15 yaşındaki kızına defalarca tecavüz edip hamile bırakan adamın 17.5 yıllık cezasını onayladı.
Muhalif yargıçların görüşü: Kız uzun süre olayı kimseye anlatmamış, demek ki zor kullanılmamış, rızası var. Sızlanmak, isteksizlik, direnme sayılmaz.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Öz babasının tecavüzüne uğrayan ve hamile kalan kızın 'istekli olup olmayabileceği konusu' Yargıtay'da sorgulandı.
Yürek burkan dava Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanık baba H.E., 15 yaşındaki öz kızı N.E.'ye tecavüz edip hamile bıraktığı gerekçesiyle 17.5 yıl ağır hapse mahkûm edildi. Karar temyiz edildi ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne geldi. 5. Daire, suç tarihinde 15 yaşını bitiren mağdurenin
'babasıyla yaşadığı cinsel ilişkiyi uzun süre gizlediği ve ilişkinin tehditle yaşandığına dair yeterli delil olmadığı'nı söyleyerek kararı bozdu.
Bu, rıza mıdır?
Yerel mahkemeyse bozma kararına şöyle direndi: "Utancı gizlemek, rıza olamaz. Ekonomik ve sosyal olarak ailesine bağlı, henüz reşit olmamış mağdurenin ilerideki sosyal hayatını etkileyecek bu durumu tüm insanlardan gizlemesi en doğal hakkıdır. Sanığın birden çok kere mağdurenin zorla
ırzına geçtiği tanık beyanları ve Adli Tıp raporundan anlaşılmıştır."
Mahkemenin direnmesi üzerine dava Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda (YCGK) tekrar ele alındı. Kurulun 14 üyesinin oluşturduğu çoğunluk, babaya verilen cezada indirim yolunu kapadı.
Gerekçede, "Olayın ortaya çıkmasından sonra babaannesinin kolluk kuvvetlerinin yanında kendisine saldırması, amcasının ifadesini değiştirmesi için baskı kurması, olay sonrası annesinin yanına sığınması, suskunluğunun haklılığını ortaya koymaktadır" denildi.
Ancak YCGK'nın dokuz üyesi, babanın 'tecavüz' değil, 'reşit olmayan kimse ile rızaya dayalı cinsel ilişkide bulunmak' suçuyla daha düşük bir cezaya çarptırılması istemiyle karşıoy kullandı. Yargıçlar Gürol Kınık ile İsmail Malkoç, durumu şöyle değerlendirdi:
Ceza indirilmeli, çünkü...
"Sadece isteksizlik veya sızlanma, direnme değildir. Mağdure sanıkla müteaddit kereler cinsel ilişkide bulunmuşsa da bundan kimseye bahsetmediği, hele bunun tehditle işlendiğinden hiç bahsetmediği anlaşılmıştır.Mağdure 'Zorla tecavüz etti' derken zorun tarifini de yapmamıştır.
Mağdurenin olayı bir yılı aşkın süre gizlerken muayeneden kaçması dikkate alındığında tehdide maruz kaldığının kabülü cihetine gidilmemiş, bu konuda şüpheler kesinlikle aşılamamıştır.
Ensestin çok örneği var!
Normal bir baba, normal bir çocuk, normal ortamlarda normal toplumsal değerlerle yetiştirilenler elbette bu tür ilişkilere razı olmazlar. Ama birçok örneklerini gördüğümüz olaylardaki taraflar bizim düşündüğümüz normal ve insani değerlere sahip babalar, insanlar ve çocuklar olmayabilir."
Kadına bakışı yansıtan davanın benzeri üç yıl önce görülmüştü. Denizli'de 14'ündeki öz kızına tecavüz eden baba için Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda 12 yargıç, 'Zor değil, rıza var' diyerek ceza indirimi istenmişti. Ancak kurul sadece bir oy farkıyla tecavüzcünün 24 yıllık hapis cezasında indirim yapılamayacağına hükmetmişti.