Yargıtay'da Yalçınkaya dönemi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yargıtay Başsavcılığı'na seçilen Abdurrahman Yalçınkaya görevi Nuri Ok'tan devraldı. Başsavcılık'taki törende konuşan Ok, görev süresince hukukun öne çıkması için gayret gösterdiğini söyledi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Yargıtay Başsavcılığı'na seçilen Abdurrahman Yalçınkaya görevi Nuri Ok'tan devraldı. Başsavcılık'taki törende konuşan Ok, görev süresince hukukun öne çıkması için gayret gösterdiğini söyledi. Ok, "Her şeyin hukuk olduğu çağımızda yargının önemi ortadadır" dedi.
Yargıtay'dan Ok'a sert yanıt
Öte yandan Yargıtay Başkanı Osman Arslan, geçen hafta Yargıtay yönetimine eleştiriler yönelten Ok'a, ağır yanıt verdi. Ok, emekliliği nedeniyle 18 Mayıs'ta düzenlenen 'Onur Günü'nde başsavcılığı Yargıtay yönetiminin vesayeti altına sokan tasarı ile YARSAV'ın kapatılmasını öngören tasarıya destek verdiği için Yargıtay yönetimini eleştirmişti. Ok'a yanıt, emekliliğinden birkaç saat sonra, Yargıtay Başkanı Arslan'dan geldi: "Emekliye ayrılan bir kişinin bu biçimde konuşması teamüllere aykırı olduğu gibi, meslek saygınlığına da uygun düşmemektedir. YARSAV'ın kapatılmasını öngören geçici maddenin Yargıtay yönetimince oluşturulduğu iddiası gerçekle bağdaşmamaktadır. Sayın Ok, birlikte çalıştığı bütün Yargıtay başkanlarıyla da benzer olayların tarafı olmuştur. Bu nedenle emekliliğinde, kendisini sorgulaması ve nerelerde yanlış yaptığını düşünmesi gerekmektedir."