Yargıtay'dan 'alkollü' karar

Sarhoşluğa rapor kriteri

Normal değerin üç katı alkollüyken yakalanan sürücüye 'trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü' için ceza verildi. Yargıtay ise kararı bozdu: Alkollü kişinin aracını emniyetli şekilde kullanamayacağı hekim raporu olmadan ispat edilemez.

ANKARA - Yargıtay, alkollü araç kullanmanın tek başına ceza nedeni olmadığına ve ceza verilebilmesi sürücünün ayrıca aracı 'emniyetli şekilde kullanamadığının' tespit edilmesi gerektiğine karar verdi. Bağlayıcı niteliği olan kararla 1.56 promil alkollü olarak yakalanan sanığa verilen ceza kaldırıldı.
Karara konu dava, Çorum'da Ercan G.'nin hız yaparken durdurulduğu trafik kontrolünde 1.56 düzeyinde promil alkollü olduğunun tespiti üzerine açıldı. Çorum 2. Sulh Ceza Mahkemesi, sanığı promil düzeyini de dikkate alarak 'trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek' suçundan adli para cezası verdi. Adalet Bakanlığı bu cezaya karşı çıktı ve kararın kanun yararına bozulması için Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 2. Ceza Dairesi, mahkemenin sanığı cezalandırdığı kararını şu gerekçeyle bozdu:
"Alkollü araç kullandığı belirlenen sanığın, araç kullandığı sırada alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle veya başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek durumda olduğuna dair tıbbi bulgular veya sanığın dışa yansıyan davranışlarına bağlı olarak yapılan bir tespit ve delil olmaması karşısında, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu oluşmaz."
Başsavcılık itiraz etti ama...
Alkollü sürücüye mahkûmiyetin kaldırıldığı bu bozma kararına Yargıtay Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcılığın itirazını ele alan Yargıtay Ceza Genel Kurulu, başsavcılığın itirazını reddetti. Kararda olay tutanağında sanığın kullandığı aracın süratinin ne olduğu konusunda somut bilgi veya belge ve sanığın emniyetli bir şekilde araç kullanamayacak halde olduğuna ilişkin uzman hekim tarafından verilmiş bir rapor da bulunmadığına dikkat çekildi. Dairede bazı üyelerse karara katılmadı. Karşı oy kullanan üyeler, Adli Tıp Kurumu 5. İhtisas Kurulu'nun, 1.00 promilin üstünde alkol tespit edilen kişilerin her halükârda güvenli araç kullanamayacaklarını belirttiğine dikkat çekti.
Kaç kadeh içkiye denk?
Kişinin karaciğer durumu, kilosu, genel sağlığı, ne kadar hızla içtiği gibi etkilere bağlı olarak değişse de 0.5 promil alkol yaklaşık bir kadeh rakı, cin, viski ile iki kadeh şaraba denk geliyor.