Yargıtay'dan BDP'ye 'kucak' incelemesi

Yargıtay'dan BDP'ye 'kucak' incelemesi
Yargıtay'dan BDP'ye 'kucak' incelemesi
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şemdinli’de yol kesen PKK ’lılarla kucaklaşma görüntüleri nedeniyle BDP ’liler hakkında inceleme başlattı.

Başsavcılık, bölge savcısından görüntüleri isterken, partinin sicil dosyasını da incelemeye aldı. İncelemeden sonra kapatma davası açılıp açılmayacağına karar verilmesi bekleniyor.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Yargıtay tarafından kendilerine bir bilgi verilmediğini belirtti. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise “Suç unsuru varsa veya suç işlenmişse farklı yöntemler uygulanmalı. Ortada bir suç da yok. Birkaç milletvekilimizin tesadüfen karşısına çıkan bu coğrafyanın çocukları ve onlarla kucaklaşma var. Bunların suç olmaktan çıkması gerekiyor. Parti kapatarak, ceza vererek veya insanları suçlayarak değil, soruna çözüm bulmak gerekiyor. O çözümde bütün partilerin ortak kararıyla olmalı. Geçmişte de partiler kapatıldı ama yerine yenisi açıldı” dedi.

Dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Buldan, “O kadarda kolay olmamalı bu. Bir halkın iradesi orada temsil ediliyor. Dokunulmazlığın kaldırılması da halka bırakılmalı” diye konuştu.