Yargıtay'dan 'imam' açıklaması: Belge gelirse gerekeni yaparız

Yargıtay'dan 'imam' açıklaması: Belge gelirse gerekeni yaparız
Yargıtay'dan 'imam' açıklaması: Belge gelirse gerekeni yaparız
Yargıtay AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Yargıtay'dan yapılan açıklama şu şekilde:

Kamuoyunda, kurumumuzun da adının geçtiği bir kısım yorum ve açıklamalar yapılmaktadır.

Demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün bir gereği olarak, yargı her türlü eleştiriye açıktır. Ancak, polemiklere neden olacak, eleştiri niteliği taşımayan, yeterli bilgi içermeyen ve yargının bağımsızlık ve tarafsızlığını zedeleyici sonuçlar doğurabilecek açıklamaların da kabul edilmesi mümkün değildir.

Ankara soruyor: Kim bu Yargıtay'ın imamı?

Yakın zamanda bir siyasi parti temsilcisi tarafından, Yargıtay aşamasındaki bir davaya ilişkin olarak; usul kurallarına aykırı, yasa dışı bir sürecin işletildiğine dair bazı iddialar ileri sürülmüştür.

Yargıtay; her aşaması denetime tabi, keyfilik ve kişisel eğilimlere dayalı tasarrufların en kısa sürede giderildiği mekanizmalarla donatılmış bir yüksek yargı kurumudur. Yapısındaki idari ve adli denetim araçlarının tümünü de etkin bir biçimde çalıştırmaktadır.

Yargıtay olarak, Anayasanın 138. maddesinde yer alan "hiçbir organ makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz" hükmü ile bağlıyız ve bu hükmün anlam ve önemine inanıyoruz. Bu inanç ve anlayışla, aynı madde çerçevesinde "bağımsız; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak" vicdani kanaatlerimize göre hüküm vermekteyiz.

Kamuoyunda yer aldığı şekliyle bu iddialar, kurumumuzca yasal girişim yapılmasını sağlayacak ve yeterli bir sonuca ulaşmayı temin edecek somut bilgiler içermemektedir. Somut bilgi ve belge ibrazı halinde gerekli yasal işlemler derhal başlatılacaktır.


  http://www.radikal.com.tr/116880911688093

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  işkembeden atmakla değil - genco940

  Meydanlarda Milletin gözünün içine baka baka elimizde belgeleri, bilgileri var dediğiniz bütün iddialarınızı talep edildiği üzere Yargıya teslim ediniz. Etmediğiniz takdirde diğerlerine söylemiş olduğunuz müfteri, yalan, dolan vs.in üzerinizde kalacağından hiç şüpheniz olmasın. Halep oradaysa Yargıda burada buyurun beyler cesaretinizi gösterin utanmayın.

  Yargıtay'dan imam açıklaması hk. - runekson

  Yargıtay çok net ifadelerle Mehmet ali Şahin'e soruyor,şimdi sıra bu iddiayı tv ekranlarından ve manşetlerden topluma duyuran m.ali Şahin'de eğer iddia bir iftira içeriyor veya öyle bir sonuç ortaya çıkarsa Yargıtay'ın bu zat hakkında yargı kurumunu küçük düşürmek amacıyla beyannat bulunmak suçundan savcılıklara müracaatla hakkında işlem yaılmasını talep edebilir,yapılması gerekende budur diye düşünüyoruz.

  Yasal işlem - SERSAR

  Hükümetin bunca temelsiz açıklamalarına ve hukuksuzluğuna karşı kim yasal işlem başlatacak peki? Seçimlere kadar bu trajediyi mi izleyeceğiz?