Yargıtay'dan işkenceci askerlere kötü haber

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, gözaltına alınan Feride Kaya isimli kadına işkence yapan askerlerin cezalandırılmasına karar verdi. Yargıtay’ın bozma kararından sonra sanık askerlerin davası zamanaşımı gölgesinde yeniden görülmeye başlanacak.
Çorum’da 2002’de terör örgütüne yardım suçundan Feride Kaya gözaltına alındı. Seydim Jandarma Karakolu Komutanı Selahattin Köse ve Uzman Çavuş Neşet Şakrak, Kaya’nın vücuduna elektrik verdi ve darp etti. Kaya’yı muayene eden doktorlar ‘darp ve cebre maruz kalmadığı’ yönünde rapor verdi. Savcılık askerler ve doktorlar hakkında Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme doktorların davasını zamanaşımından düşürdü. Kaya’nın işkenceye maruz kaldığı ancak faillerin şüpheli askerler olup olmadığının belli olmadığı gerekçesiyle de askerler beraat ettirildi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi ise doktorların kararını onarken, askerlerle ilgili kararı bozdu. Avukat Elvan Olkun, “Dosya yerel mahkemeye gönderildi. Bu da yargılamanın hızlı yapılıp yapılmayacağı endişesi doğuruyor. Bu davanın zamanaşımı riski var. Dolayısıyla 4. yargı paketinde işkence suçuna ilişkin yapılacak düzenlemeyi önemsiyoruz” dedi.

Zamanaşımı kalkıyor

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın başkanlığında yapılan Yargı Reformu Çalışma Toplantısı’nda ele alınan 4. yargı paketi ile “işkence ve kötü muamele suçlarında zamanaşımı” da kaldırılacak. Bu birçok davayı yakından etkileyecek. Başta 12 Eylül döneminde işlenen suçlara ilişkin soruşturmayı sürdüren savcıları rahatlatacak. ‘İşkence düzenlemesi’ dergi dağıtırken gözaltına alındıktan sonra gördüğü işkence nedeniyle hayatını kaybeden Engin Çeber’in ölümüyle ilgili dava açısından da son derece önemli bulunuyor. Çünkü bu davada zamanaşımı tehlikesi söz konusu. Bu düzenleme ile Feride Kaya davasına ilişkin zamanaşımı tehlikesi de ortadan kalkmış olacak.