Yargıtay'dan Şenlikoğlu'nun cezasına onama

Yargıtay 8. Dairesi, İzmir DGM'nin yazar Emine Şenlikoğlu hakkında verdiği 1 yıl 8 aylık hapis cezasını onadı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, yazar Emine Şenlikoğlu'na, ‘halkı ırk, din, dil ve sınıf farkı gözeterek açıkça kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ gerekçesiyle verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezasını oybirliğiyle onadı.
İzmir DGM'nin, Şenlikoğlu'nu TCK'nın 312. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 1 yıl 8 ay hapis ve 152 milyon lira ağır para cezasına çarptırmasına ilişkin kararının temyiz incelemesi tamamlandı. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, İzmir DGM'nin verdiği kararı usül ve yasaya uygun buldu. Mahkumiyetine neden olan konuşmayı 15 Mayıs 2000'de yaptığı için 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'dan yararlanamayan Şenlikoğlu, bundan sonra ‘olağanüstü kanun’ yolu olarak bilinen ‘karar düzeltme' isteminde bulunabilecek. Ancak bu istemin öncelikle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kabul edilmesi gerekiyor.

NE DEMİŞTİ?

Şenlikoğlu hakkında, 15 Mayıs 2000'de Manavgat'da yayın yapan Klas TV'de yaptığı konuşmadaki ''Devlet bize üvey evlat muamelesi yapıyor. Başörtüsüyle uğraşıyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti şeriatı bize savaş açma hakkı vermiştir'' sözleri nedeniyle dava açılmıştı.