Yargıtay'dan soruşturma

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Neşter-2 Operasyonu'nun ardından bazı Yargıtay üyelerini de kapsayan iddialar için ön soruşturmanın başlatıldığını ve bu soruşturmayı yürütmek için raportör bir üyenin görevlendirildiğini söyledi.

ANKARA - Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Neşter-2 Operasyonu'nun ardından bazı Yargıtay üyelerini de kapsayan iddialar için ön soruşturmanın başlatıldığını ve bu soruşturmayı yürütmek için raportör bir üyenin görevlendirildiğini söyledi.
Özkaya, DGM Savcısı Ömer Suha Aldan'ın 'Neşter-2' kapsamında bazı Yargıtay üyelerine yönelik iddiaları da içeren dosyanın dün Yargıtay'a ulaştığını belirterek, "5-6 klasörden oluşan bir dosya geldi önümüze. Hemen raportör bir üyeye verdim. Bugün (dün) çalışmalarına başlayacak. Ön soruşturma başladı" dedi.
Özkaya, söz konusu telefon görüşmelerinde bütün genel kurul üyelerinin isminin bir şekilde geçtiğini kaydetti. "Telefon kayıtları Yargıtay üyelerinin doğrudan telefonlarının dinlenmesi şeklinde mi?" sorusuna Özkaya, "Telefonlar Yargıtay dışındaki kişilerin dinlenmesi şeklinde" yanıtını verdi. Özkaya, telefon kayıtları dışında bazı banka kayıtları ve sekreter notlarının da bulunduğunu söyledi. Özkaya, "Bu telefon konuşmalarında Yargıtay üyesiyle yapılan görüşme bir kişi denecek kadar az" diye konuştu.