Yargıtay'dan utandıran karar

Yargıtay'dan utandıran karar
Yargıtay'dan utandıran karar
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, yerel mahkemenin "Tecavüz var" diye direndiği kararı "Darp yok, sanığın sırtında mağdurenin tırnak izinin bulunması tecavüz kanıtı olmaz" diyerek bozdu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Kayseri’de yerel bir gazetede çalışan D.H. gazete patronunun oğlunun tecavüzüne uğradığını öne sürüp şikâyetçi oldu. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi “Tecavüz var” diye sanık H.K.A,’ya 10 yıl hapis cezası verdi. Yargıtay, kararı bozdu. Yerel mahkeme kararında direndi. Davaya son noktayı koyan Yargıtay Ceza Genel Kurulu “Darp yok, sanığın sırtında mağdurenin tırnak izinin bulunması tecavüz kanıtı olmaz” diyerek yerel mahkemenin kararını bozdu. Yerel gazetede çalışan D.H. işinden ayrıldı. Son parasını almak ve vedalaşmak için 26 Eylül 2009 ‘da tekrar gazeteye gitti. İddiaya göre gazetenin patronunun oğlu H.K.A, D.H.’ye tecavüz etti.

Apandisit ameliyatı oldu

Olay sonrası kasık ağrıları olan D.H. Kayseri Doğumevi Hastanesi’ne gitti. Tecavüze uğradığını söylemeden doktorlara muayene oldu. Doktorlar kasıklardaki ağrının apandisit ağrısı olabileceği gerekçesiyle genç kızı ameliyata aldı. Ameliyata rağmen, D.H.’nin ağrıları geçmedi. D.H. başından geçenleri ailesine anlattı.
‘Ruh sağlığı bozulmuş’
Ailenin şikâyeti üzerine Kayseri Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. D.H.’yi Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’na sevk etti. Fakültenin verdiği raporda, tecavüz kaynaklı bulgular bulunduğu tespiti yapıldıktan sonra genç kızın ‘ruh sağlığının bozulduğu’ belirtildi. Rapor üzerine savcılık H.K.A hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı, mağdurun beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde cinsel saldırı, kişiyi hürriyetten yoksun kılma’ suçlarında dava açtı. Dava Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’de görüldü. Yapılan duruşmalar sırasında genç kız sanığı gördüğü zaman sinir krizleri geçirdi. Sanık H.K.A. savunmasında genç kızla birlikte olduktan sonra arabayla evine D.H’yi bıraktığını ve bunun MOBESE kameralarında tespit edilebileceğini söyledi. Mahkeme yaptığı araştırma sırasında sanığın belirttiği saatlerdeki MOBESE kayıtlarının da silindiği tespit edildi. Mahkeme, H.K.A.’ya cinsel saldırı suçundan önce 10 yıl hapis cezası verdi. Cezadan indirim yaptı ve 8 yıl hapis cezasına hükmetti. Kişiyi hürriyetten yoksun kılma suçundan da 2 yıl 5 ay hapis cezası verdi. Mahkemenin kararını her iki taraf da temyiz etti.

Yargıtay kararı bozdu
 

Kararın temyiz incelemesi ise Yargıtay 14. Ceza Dairesi tarafından yapıldı. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Kararda, genç kızın, hastaneye giderken olayı gizlediği bu nedenle apandisit ameliyatı olduğunu ve daha sonra olayı ailesine anlattığına dikkat çekilerek şöyle denildi: “Mağdurede darp cebir izi bulunmaması, yine D.H.’nin, sanığın sırtını tırnakları ile çizdiği yönündeki beyanı kapsamında sanığın alınan doktor raporunda sırt bölgesinde yere paralel bel üst kısmında üç adet cilt scarına benzer iz mevcuttur. Muhtemel bu iz cilt hassas olduğu için kaşıntı da dahi oluşabilir ya da kilo vermeye bağlı scar görüntüsüdür’ biçiminde tarif edilen bulguların olay harici nedenlerle meydana gelmiş olabilir. Eylemin zorla gerçekleştiğine dair inandırıcı delil bulunmadığı gözetilerek sanığın beraatine karar verilmeliydi” diyerek kararı bozdu. 

Tecavüze uğradı çünkü…


Bozma kararından sonra dava dosyası tekrar yerel mahkemeye gönderildi. Mahkeme ilk kararında direndi. Kararda, sanıkta bulunan çiziklerin nedeninin neden kaynaklandığını tam olarak tespit edilmediğine vurgu yapılarak, “Sanıkla mağdurenin önceden bir flört ilişkilerinin olduğuna dair bir delil dosyada mevcut değildir. Olağan hayat koşullarında cinsel ilişkiyi meslek edinen kadınlar haricinde bir bayanın aniden gelişen bir olay nedeniyle bir erkekle cinsel ilişkide bulunmayı istemesi mümkün değildir. Olay nedeniyle mağdurenin ruh hali bozulmuştur. İradi/gönüllü olarak cinsel ilişkiye giren bir bayanın ruh sağlığının bozulma ihtimali tıbben ve ilmen mümkün değildir. Bu durum cinsel ilişkinin zorla gerçekleştiğine bir karinedir. Mağdurenin kişilik durumu, daha önce bir ilişki yaşamamış olduğu sanığın sosyolojik konumu yaş, fiziki, yapısı, sanığın kaçamaklı ve hayatın olağan akışına uygun olmayan savunmaları doktor raporu birlikte değerlendirildiğinde cinsel ilişkinin rızai olmadığının kanıtdır. Bir an için cinsel ilişkiye rızai olarak başlansa dahi süreç içinde mağdurenin karşı koyması ve ilişkinin devamını istememesi halinde dahi cinsel saldırı suçu oluşmaktadır” denildi. 

Kurul da inanmadı 

Direnme kararı üzerine dava dosyası Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul, yerel mahkemenin direnme kararını bozdu.


  http://www.radikal.com.tr/1162192116219210

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Esastan itirazım var! - thinkerbell

  Bu ülkede gitgide güçleşen iki şey var. Kadın olmak ve muhalif olmak. Olmak kelimesi önemli. Sistem, olmayalım istiyor. Yaşamayalım istiyor. Bir zahmet yol alıp gidelim istiyor. Kalırsak, ezip suyumuzu çıkarmak istiyor. Kişiliksizleştirmek istiyor. İstiyor da istiyor. Arkaik ataerkil bir zihniyet hakim her yere. Dağ tekeleri gibi birbirine tos atmakla sürdürülen bir siyasi rekabet ve sadece iktidara (bunun içine erkek organıyla temsil edilen cinsel iktidarı da koyuyorum ve iktidarı kaybedeni olan bir oyunun kazananı olarak olumsuz anlamda kullanıyorum) yakın olanlara işleyen hukuk, gerisine yok. Siyaset oysa birlikte yaşamı mümkün kılmak, hukuk güçsüzü koruyarak adaleti sağlamak için var olmalıydı özünde. TCK'da zinanın suç sayılıp sayılmaması tartışmaları sırasında Ankara Üni. Hukuk Fakültesi'nde öğrenciydim. Hoca sınıfa sormuş ve %70'e yakını yalnız kadın yönünden zina suç sayılmalı demişti. Ankara Hukuk, en fazla hakim ve savcı çıkaran okuldur. TESEV tarafından hakimlerle gerçekleştirilen görüşmelerde hemen hepsi devleti koruma görevinin her şeyin önünde olduğunu, %51'i insan haklarının abartıldığını ve devlet güvenliği için tehdit oluşturabileceğini düşünüyor şeklinde sonuçlar çıkmıştı. Böyle yani. Vücuttaki tüm kan değişmeden hiçbir şeyin düzelemeyeceği bir hastalıkla yaşıyoruz.

  Bence... - savassarioglu

  Bundan böyle tecavüzcüler ceza almadığında değil, aldığında haber yapılsın. Bunun haber değeri kalmadı ki artık. Bir de işte, tecavüze uğrayan cezalandırılmaya başladığında onu duyurursunuz. Biliyorsunuz bizden biraz daha ileri demokrasilerde durum bu. Gerçekten düşündüm de, "ileri demokrasi" diyen doğru söylüyor. Bugün sıkıyorsa gidin kendisine uygar diyen o memleketlerde birisine tecavüz etmeye kalkın. Canınıza okurlar. Bu memleketteki özgürlük havasının değerini bilelim. İster kadına tecavüz et, ister erkeğe; ister çocuğa tecavüz et ister kuzuya; ister damacanaya tecavüz et, ister rulmana hepsi serbest.

  Kadın - erdal mirza

  Sadece bu kararı verenleri değil,bu kararın verilmesini sağlayan atmosferi,bu yargıçları okutan hocaları,yasayı yapan yasa koyucularını,kadın söz konusu olunca "lal"olan dilleri kınıyorum.

  karar doğru... - bırıncı

  bu tip olaylarda salt kadının anlattıkları esas alınarak karar veriliyor. ceza hukukunda böyle bir anlayışın yeri yok. kadınlar genelilkle -şu veya bu nedenle- intikam almak için olayı çarpıtarak anlatıyorlar. onun için mahkemelerin çok dikkatli olması gerekiyor. bu nedenle karar doğru...

  KISACASI - pispor

  bir tecavüzde Yargıtay dan demekten başka ne diyebilirim ki...

  mide bulandırıcı... - No_Pasaran

  Kızla erkeğin aynı evde kalmasına "kabahatlar kanunu" üzerinden ceza kesilirken tecavüzcüye ceza yok, bunun üzerine söylenebilecek laf da yok...

  Yargıtay - mohiqan

  bu iğrenç karara imza atan sözde adalet dağıtıcıların çocuklarına aynı muamele yapılsın ve aynı kararı versinler bakalım...tecavüzcü bir toplum olamaya gidiyoruz. kim kimi yakaladıysa artık, madem ki caydırıcılığı yok...lanet gelsin sizin adalet anlayışınıza...