Yargıtay'ın Deniz Feneri mesaisi başlıyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay Başsavcılığı'nın geçen Kasım ayında istediği Deniz Feneri dosyasını gönderdi


ANKARA- Deniz Feneri dosyasının tercümesinin geçen hafta bitmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyanın bir nüshasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı geçen Kasım ayında dosyanın bir örneği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında istemişti.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Feneri e.V.’nin Türkiye bağlantılarının belirlenmesi amacıyla başlatılan soruşturma çerçevesinde Almanya’dan istenen dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na dün resmen gönderdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, Almanya'da geldikten sonra 84 gün sonra tercümesi tamamlanan dosyanın bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderileceğini açıklamıştı. Dosya dün üç savcının imzalarını tamamlamasının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştırıldı.


Başsavcılık istemişti


Yargıtay, Almanya’daki dernek ile AKP arasında bağlantı iddialarının gündeme gelmesi üzerine, geçtiğimiz Kasım ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir yazı yazarak Frankfurt Eyalet Mahkemesi’nin Deniz Feneri e.V.’ye ilişkin yargılamanın dosyasını ve verdiği kararı talep etmişti.


Kapatma davası için karar verecek


Başsavcılık, belge ve bilgiler eline ulaştıktan sonra inceleyip, AKP hakkında yeni bir kapatma davası açıp açmayacağına karar verecek. Anayasa’nın 69. maddesine göre siyasi partiler yabancı devletlerden uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyruğunda olmayan gerçek ve tüzel kişilerden yardım alması halinde bu fiil temelli kapatma nedeni sayılıyor. (Radikal)