Yargıtay'ın son kararı 'özgürlük'

Yargıtay'ın son kararı 'özgürlük'
Yargıtay'ın son kararı 'özgürlük'
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay, Türkiye gazetesi yazarı Rahim Er’in hakimler hakkındaki bir yazısında kullandığı ifadelerle ilili üç yıl içerisinde birbirinden taban tabana zıt iki tavır sergiledi.
Rahim Er, AK Parti ’ye açılan kapatma davası sonrası kaleme aldığı 2008 tarihli yazıda, yargıyı sert bir dille eleştirdi. Er, “Cahilin birkaç kişiyi sallandırmasıyla, hükümet sallandıran, kara cübbeli arasında zerrece fark yoktur”, “…Klişe yalan hazırdır. ‘rejim tehlikede!’ sahtekar yalan söylüyor, rejim tehlikede değil, teminatta. Tehlikede olan çıkarı, saltanatı”. “..Kendini putlaştıran yargıçların böyle bir derdi yok ki?, Nasılsa onlar üst seviyeden, maaş almaktalar, nasılsa tatilleri aksamaz, mektep bitmiş meslek başlamıştır, ne hayatı tanırlar, ne piyasalığı bilirler …”, “..Yargıçların pis, köhne kahvehanelerdeki, tembel, zevzeklerden farkı yoktur. Kara cübbeli Profların, kara cübbeli Yargıçlar her devirde başa dert olmuştur” ifadelerini kullandı.
Yargıtay 1. Başkanlığı, Yargıtay’ın manevi şahsının aleni tahkir ve tezyif edildiği, şeref ve onurunun kamuoyu önünde zedelendiği gerekçesiyle 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Bakırköy 8. Asliye Hukuk Mahkemesi de Er’i 50 bin lira tazminat cezasına çarptırdı. Yerel mahkemenin verdiği bu karara Er’in avukatları itiraz etti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, itiraz istemini haklı bulurken, özgürlükçü bakış açısı getiren ‘emsal’ bir karara imza attı. Gazetede yer alan ifadelerin ‘eleştiri’ olarak görülmesi gerektiğine hükmetti. Yargıtay çevreleri, böyle bir kararın çıkmasının temel referansının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olduğunu belirtti.