'Yargıya inat' yapmadık

'Yargıya inat' yapmadık
'Yargıya inat' yapmadık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Çamlıca da yargı kararlarının çiğnenmediğini vurguladı.

Gazetemizin dünkü ‘Yargıya inat 2 misli inşaat’ manşetiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle: “Öncelikle belirtmek gerekir ki, “Çevre değil Şehircilik Bakanlığı” ifadeleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sadece ‘Şehirleşme ile ilgilendiği, çevre konularına duyarsız kaldığı’ iddiası yanlı bir iddiadır. Bakanlığımızın ve Sayın Bakanımızın ‘Çevre’ konusundaki hassasiyetleri ve faaliyetleri tüm halkımız tarafından bilinen bir gerçektir.
‘Yargıya inat 2 kat inşaat’ şeklindeki ifadeler de eksik incelemeye dayalıdır. Haberde bahsi geçen ve gazetenizde daha önce ‘Çamlıca’da yeşil karar’ şeklinde haberleştirildiği belirtilen İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin ‘yürütmeyi durdurma’ kararı, yapılan itiraz üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin 19.02.2013 tarihli ve 2013/886 sayılı kararıyla kaldırılmıştır.
Üst merci konumundaki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin konuyla ilgili olarak yapılan itiraz üzerine verdiği ‘itirazın kabulüne, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına ve yürütmeyi durdurma isteminin reddine’ ilişkin kararına bakılmaksızın, salt İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin kararıyla konunun ‘eksik’ haberleştirilmesini kabul etmek mümkün değildir.
Kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve söz konusu haberden dolayı meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemeyi temin etmek üzere işbu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
Öte yandan Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya tarafından yapılan açıklamada, “Söz konusu 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12.01.2012 tarih ve 138 sayılı kararı ile onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planına göre 644 sayılı KHK’nin 13/A maddesi uyarınca 29.06.2012 tarih ve 4511 sayılı Bakanlık ‘olur’u ile onaylanmış olup, herhangi bir emsal artışı söz konusu değildir. Plan 02.07.2012-01.08.2012 tarihleri arasında 1 ay süreyle İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosunda askıya çıkarılmış olup, herhangi bir itiraz olmadığından kesinleşmiştir” ifadelerine yer verildi.


  http://www.radikal.com.tr/112866711286674

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - pierre woodman

  "ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) Raporu Verilir" tabelasını gözlerimle gördüğüm bir ülkenin Çevre(?) bakanıdır kendisi. Varın gerisini siz düşünün. Bakanı olduğu bakanlık da ihtiyaçtan değil, Veysel Eroğlu'ndan vazgeçemeyen RTE'nin Çevre ve Orman Bakanlığı'nı ikiye bölerek tabakta kendisine sunduğu kolpa bir bakanlıktır.

  bilinen o ki - ali bakmaz

  bilinen odur ki orman bakanlığı bünyesinden alınan çevre konusu, maden aramalarına ve ranta açılacak olan alanlar için, itirazda bulunan kimselerden (bilimsel bakış açısı gereği itiraz eden orman bakanlığı personeli) dolayıdır. bu nedenle çevre konusu şehircilik bakanlığına emrolunmuştur.(ki itirazlar daha çabuk sonlanabilsin ve yol üstü dikenler ayıklansın) kurta kuzu teslimi yani. zaten maden izinlerine bakarsanız bunu görürsünüz. daha önce imara açılan oranların değişimindede. sayın bakan müteahit kafasıyla çevrecilik olmayacağını bilir sanırım. fakat bu kadar büyük ranta odaklı iken nasıl davranacağını/davrandığını alınan kararlarda görürüyoruz. naçizane bir hatırlatma yapayım; binaları her yere yapabilirsiniz, fakat toprak ve suyu kaybettiğinizde bir daha geriye dönüşü yoktur. maliyet hesabına gelince kaybedilen doğanın hesabını tutmak bile mümkün değildir.yaşam sizde ve çocuklarınıza da gereklidir. rant onları kurtaramaz. bizden söylemesi karar alıcılar biraz düşünsünler o kadar.

  Boşuna çeneni yorma, kural değişmeyecek... - serseriser

  Akıllılar yapılana, aptallar söylenene bakar...

  Ne yaptınız çevre adına? - brandywine06

  Bakan TOKİ'nin başkanlığından geliyor. Yani inşaat sektöründen. Çevrenin korunmasıyla ilgili bir icraatini de bu zamana kadar ben duymadım. Ancak inşaat sektörüne açmak için hangi çevresel değerin önemsiz olduğunu açıklarken görüyoruz kendisini. Şimdi de Çamlıca için aynı şeyi yapmış. Dereyi gölü boşa akan su olarak görüp hepsini HES yapmak isteyen, Kaz dağlarındaki 5 kuruşluk madeni o doğadan daha önemli gören iktidarınız mı çevreye çok duyarlı? Madem ekonomimiz çok iyi, az gelişmiş ülkelerin rant yaratma yöntemi olan inşaat bolluğuna ya da bitki-hayvan aldırmadan maden çıkarmaya ne ihtiyaç var? Bakan konuşmayıp icraat yaparsa (inşaat değil!)o zaman inanırım söylediğine.