'Yargıya intikal etti'

Radikal'in, resmi raporlara dayanarak yayımladığı haberler için Adalet ve İçişleri bakanlıklarından ortak açıklama geldi: Yargıya intikal etmiş olaylar hakkında yayın yapılması, hâkimleri etkilemeye yönelik hareket olarak değerlendirilmektedir.

ANKARA - İçişleri ve Adalet Bakanlığı son günlerde 'Hayata Dönüş Operasyonu' ile ilgili olarak basınyayın organlarında yer alan haberlerle ilgili olarak ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada bu tür haberlerin yasalara aykırı olduğu vurgulandı. Adalet Bakanı Türk ise, bir genelge yayımlayarak savcıları hazırlık soruşturmaları konusunda bilgi sızdırmamaları konusunda uyarırken, soruşturmalarla ilgili yapılan haberlerin incelenmesini istedi.
'Mahkûmlar direndi'
İçişleri ve Adalet bakanlıkları tarafından yapılan ortak açıklamada, şöyle denildi: "Bazı mahkûmların kendilerini yaktıklarını, cezaevlerinden güvenlik güçlerine kısa ve uzun menzilli silahlarla
ateş ettiklerini kamuoyu canlı yayınlarda görmüş ve izlemiştir. Operasyon sonucunda ele geçirilen 1 Kaleşnikof, 1 av tüfeği,
10 tabanca ve 12 el yapımı bomba ile çok sayıda mermi, delici-kesici aletler, lav silahı haline getirilmiş tüpler ve molotofkokteylleri de mahkûmların direnişte bulunduklarının kanıtıdır.
Operasyon sonrası cezaevlerinde devlet egemenliği sağlanmış ve insan haklarını ön plana alan uygulamalar başlatılmış, örgütlerin saltanatına ve suç işleme özgürlüklerine son verilmiştir.
Olaylar hakkında bağımsız yargı organlarınca soruşturma başlatılarak hiçbir olay örtbas edilmeden, gerçeklerin ortaya çıkması için adli ve idari inceleme ve soruşturma yapılmaktadır. Yargıya intikal etmiş olaylar hakkında yayın yapılması, yasalara aykırı olup, hâkimleri etkilemeye yönelik bir hareket olarak değerlendirilmektedir."
Türk'ten 'ince tehdit'
Bu arada Adalet Bakanı Türk, savcıların hazırlık soruşturmalarıyla ilgili açıklama yapmalarının suç olduğunu hatırlattı. Türk, bir genelgeyle savcıları hazırlık soruşturmaları konusunda bilgi sızdırmamaları
konusunda uyarırken, soruşturmalarla ilgili yapılan haberleri de yakın takibe almaları mesajı verdi. Genelgenin cezaevi operasyonu haberleriyle aynı günlere rastlaması dikkat çekti.