@omererbil

Yargıyı dinleyen yok: Ataköy sahilde gece mesaisi

Yargıyı dinleyen yok: Ataköy sahilde gece mesaisi
Yargıyı dinleyen yok: Ataköy sahilde gece mesaisi
Ataköy sahilde mahkemenin içindeki tarihi yapılar nedeniyle inşaat izni vermediği 160 parsele gece korsan çalışmayla beton döküldü
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ataköy sahilde mahkemenin içindeki tarihi yapılar nedeniyle inşaat izni vermediği 160 parselde önceki gece hummalı bir çalışma yapıldı. Gece yarısı Ataköylüler neler yapıldığını anlamakta zorluk çektiler. Gün ağarınca gerçek ortaya çıktı. Arazinin çeşitli yerlerine beton döküldüğü görüldü. Bakırköy Belediyesi yetkilileri,’ ‘’kendilerine İstanbul 1. Nolu Koruma Kurulu’ndan 15 Nisan tarihli bir yazı geldiğini, 160 parsel de inşaai faaliyet olduğuna dair bir şikayet olduğu ve derhal bunun durdurulmasının istendiğinin belirtildiği’’ kaydedildi.  

İstanbul 9. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verilen 564 ada 160, 174 ve 182 parsellerdeki inşaatlardan sadece 160 parseldeki inşaat için geçerli olduğunu Bosphorus otel (182 parsel) ve Yalı Ataköy (174 parsel) için geçerli olmadığına hükmetmişti. 160 parsel de yapılmak istenen Blumar otel, rezidans, ofis projesi durmuştu. İstanbul 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu da kendilerinden habersiz hiçbir şekilde fiziki müdahale de bulunulmamasını istemişti.

Rezidans, ofis, AVM ve otelin yer alacağı  Blumar Ataköy  projesi, 200 bin metrekare inşaat alanı ayrıldı.  Turkmall ile Yorum İnşaat tarafından hayata geçirilen projede 120 bin metrekare kiralanabilir alan bulunuyordu.  2014 yılının son çeyreğinde binaların teslimi yapılması düşünülüyordu ancak yargı kararı ile inşaatlar durdu. Projede ofis alanına 8 bin metrekare, otel alanına 45 bin metrekare, rezidans alanına 30 bin metrekare, AVM alanına 27 bin 500 metrekare ayrıldı.

Bakırköy Belediyesi bugün inşaat alanında olup bitenle ilgili işlem başlattığı, fiziki müdahale varsa alanın mühürleneceğini duyurdu.