'Yarı otomatik silah' savunması çöktü Fehriye Erdal Belçika'da yargılanacak

Belçika'nın Gent Mahkemesi, halen firarda olan Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı aldı. Avukatlarının Yargıtay'a yapacakları itiraz başvurusuna olumsuz yanıt verilmesi durumunda Fehriye Erdal...

BRÜKSEL/İSTANBUL - Belçika'nın Gent Mahkemesi, halen firarda olan Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı aldı. Avukatlarının Yargıtay'a yapacakları itiraz başvurusuna olumsuz yanıt verilmesi durumunda Fehriye Erdal, Türkiye'de zanlı olduğu Özdemir Sabancı suikastiyle ilgili Belçika'da gıyabında yargılanacak.
Gent Mahkemesi, 2005 yılının ekim ayında, Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanamayacağını kararlaştırmış, bu karar 2006'da Yargıtay tarafından iptal edilmişti. Gent Mahkemesi önceki kararında, Özdemir Sabancı suikastini "olayda tam otomatik değil, yarı otomatik silah kullanıldığı" gerekçesiyle "terörist eylem" saymamıştı. Yargıtay ise, Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesi'nde somut olarak bu tür bir ayırım yapılmadığını, Gent Mahkemesi'nin "sözleşmeyi yanlış yorumladığını" belirterek, bu mahkemenin kararını geçersiz kılmış, dosyayı farklı hâkimlerden oluşacak bir mahkemeye yönlendirmişti. İşte Yargıtay'ın Gent Mahkemesi'nin önceki kararını geri çeviren tutumu, yeni karara ilişkin yapılacak temyiz başvurularının reddedileceğine ilişkin güçlü bir veri olarak kabul ediliyor.
Mahkeme, konuya ilişkin oturumlarını 14 Mart 2007'de tamamlamış, sanık avukatları ve savcılık Fehriye Erdal'ın Belçika'da yargılanmasına karşı çıkmış, Sabancı ailesinin avukatları ise bu yargılamanın yapılabileceği tek ülkenin Belçika olduğunu savunmuştu. Dün gerçekleştirilen son duruşmada, kararını yeni oluşturulan farklı bir heyetle gözden geçiren, sanık avukatlarını ve savcılığı haksız bulan Gent Mahkemesi, Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanabileceği görüşünü açıklayarak, Erdal dosyasını yeni bir aşamaya taşıdı.
'Net, mantıklı bir karar'
Fehriye Erdal'ın avukatlarından Paul Bekaert, Yargıtay'a başvurarak bu karara itiraz edeceklerini açıkladı. Savcılık ise Gent Mahkemesinin kararını incelediğini, itiraz hakkını kullanıp kullanmayacağını önümüzdeki günlerde açıklayacağını duyurdu. Ancak Yargıtay'ın 2006'da aldığı ve yargılamaya destek veren görüşünü değiştirmeyeceği tahmin ediliyor. Son sözü gelecek aylarda Yargıtay söyleyecek ve karar değişmediği takdirde Erdal, ilk tutuklandığı bölge olan Bruges'de gıyabında, Türkiye'de işlediği suçlardan ötürü yargılanacak. Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, kararı "net, mantıklı, adli açıdan bilinçli ve adil" olarak nitelendirdi.
Cezadan önce sırra kadem bastı
Fehriye Erdal, Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesi olayının üç zanlısından biriydi. Erdal 26 Eylül 1999'da Belçika'da Neşe Yıldırım adına düzenlenmiş bir sahte pasaportla yakalandı. Belçika, Türkiye'nin iade taleplerini o dönemde henüz idam cezası kaldırılmadığı için geri çevirdi.
İzini kaybettirdi
Fehriye Erdal, Belçika'da işlediği suçlardan dolayı dört yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak bu kararın açıklanmasından iki gün önce, 'bir evde gözaltında bulunduğu' dönemde izini kaybettirmişti. Gent Temyiz Mahkemesi, 2006 yılının eylül ayında açıkladığı gerekçeli kararında, DHKP-C'yi "terör örgütü, suç örgütü ve çete" olarak nitelendirdi. Mahkeme sanıklardan Dursun Karataş ve Musa Asoğlu'na yedişer, örgüt sözcüsü Bahar Kimyongür'e beş, Fehriye Erdal, Kaya Saz, Zerrin Sarı ve Şükriye Akar Özordulu'ya da dörder yıl ağır hapis cezaları vermişti.
Duyar öldürüldü
Suikastin diğer zanlılarından Mustafa Duyar, 6 Ocak 1997'de Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği'ne teslim oldu. Duyar, 15 Şubat 1999'da Afyon Cezaevi'nde Nuri Ergin'in lideri olduğu 'Karagümrük çetesi'nin adamlarınca kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü. Üçüncü zanlı İsmail Akkol'un nerede olduğu bilinmiyor.
(Radikal, aa)