Yarı otomatik terör olmaz!

Belçika'da temyiz organı niteliğindeki Gent Mahkemesi, Sabancı Center cinayeti sanıklarından Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanamayacağı yönünde karar aldı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Belçika'da temyiz organı niteliğindeki Gent Mahkemesi, Sabancı Center cinayeti sanıklarından Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanamayacağı yönünde karar aldı. Geçen ay yapılan son oturumunda sanık avukatlarını ve müdahil tarafı dinleyen mahkeme, dün açıkladığı gerekçeli kararında, Belçika adaletinin Türkiye'de işlenmiş suçları yargılama yetkisi olmadığına karar verdi.
Genel uygulama çerçevesinde Belçika adaleti, Belçika'da işlenen suçları yargılıyor. Bir yabancının, yabancı bir ülkede, yabancılara karşı işlediği suç ise ilke olarak Belçika'da yargıya götürülemiyor. Bu genel ilke ancak Terörizmle Mücadele Sözleşmesi çerçevesinde iade talebi reddedilmiş davalar söz konusu olduğunda bozulabiliyor. Ancak Belçika yargısı, suikastta kullanılan silahın 'yarı otomatik' silah olduğu ve sözleşmenin sadece 'tam otomatik' silahlarla işlenen suçları kapsadığı gerekçesiyle 'yargılamama' kararı aldı.
Alınan kararı 'saçma' olarak niteleyen Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, davayı son itiraz makamı olan Yargıtay'a götüreceklerini söyledi. Schmitz, Yargıtay'ın da aynı yönde görüş bildirmesi halinde konuyu AİHM'ye taşıyacak. Schmitz, kararda 'siyasi yaklaşımın' etkili olduğunu savundu.
Yargıtay onarsa serbest kalabilir
Erdal'ın, Yargıtay'ın da aynı yönde karar vermesi ve bu ülkedeki suçlarından dolayı ceza almaması durumunda serbest kalmasının önünde herhangi bir engel kalmayacak.
Erdal daha önce Belçika'dan sığınma talep etmiş, ancak reddedilmişti. Erdal'ın avukatları, karar kesinleşince iltica talebini yeniden gündeme getireceklerini açıkladı. Belçika talebi yine reddederse Erdal'ın sınırdışı edilmesi gerekecek. Daha önceki kararlar ışığında Erdal Türkiye'ye iade edilemeyeceğinden, Belçika Erdal'ı üçüncü bir ülkeye gönderecek. Yakalandıktan sonra Bruges Cezaevi'nde bir yıl hapis yatan Erdal, sonra bir evde göz hapsine alındı. Güvenlik nedeniyle sık sık yeri değiştirilen Erdal'ın adresi gizli tutuluyor.
Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-SA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin 9 Ocak 1996'da öldürülmesinin ardından 26 Eylül 1999'da Belçika'da sahte pasaportla yakalanan Erdal konusunda Ankara'nın yaptığı her girişim boşa çıktı. Belçika önce iade talebini idam cezasının yasalardaki varlığı nedeniyle reddetti. İdam cezasının kalkmasının ardından da işkence ve kötü muamele olasılığı nedeniyle iade yönünde adım atmadı.
Erdal'ın Belçika'da işlediği ve aralarında silah taşımak, suç örgütü faaliyetlerine katılmak ve sahte kimlik kullanmak gibi suçlardan dolayı yargılanmasında da hapis cezası olasılığının düşük olduğu belirtiliyor.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, karara tepki gösterdi. Terörizmle mücadele konusunda işbirliğinin lafta kaldığını belirten Çiçek, olayı sonuna kadar takip edeceklerini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7618447618440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.