Yarım ton eroini kaçırmaya çalışan çetenin 'beyni' polis!

Yarım ton eroini kaçırmaya çalışan çetenin 'beyni' polis!
Yarım ton eroini kaçırmaya çalışan çetenin 'beyni' polis!

Kapıkule?de madalyalı dedektör köpeği Bak?ın da katıldığı operasyonda 473 kilogram eroin ele geçirilmişti. Olayla ilgili bir polis toplam dokuz kişi gözçaltına alındı. FOTOĞRAF: ALİ CAN ZERAY / DHA

Fotokopi makineleri içinde yurtdışına yaklaşık yarım ton eroin çıkarmaya çalışırken çökertilen çetenin beyninin polis olduğu iddia edildi. Yakalanan eroinin piyasa değeri 20 milyon lira
Haber: LÜTFÜ KARAKAŞ / Arşivi
ALİ CAN ZERAY / Arşivi

EDİRNE - Fotokopi makinelerinin içine gizledikleri yaklaşık yarım ton (473 kilo) eroini Almanya’ya götürmeye çalışan şebekeyle ilgili soruşturmada çarpıcı bir iddia gündeme geldi. Fotokopi makinelerinin tamirini yapan firmanın ortaklarından Zeki F.’nin kardeşi polis M.F.’nin uyuşturucu sevkıyatında kilit rol oynadığı öne sürüldü.
Şebeke, madalyalı polis köpeği Bak’ın da katıldığı bir operasyonla yakalanmıştı.
Almanya’da arızalanan fotokopi makinelerini Türkiye’ye getirip Kayseri Serbest Bölge’de tamir ettikten sonra yeniden bu ülkeye gönderen firmanın TIR’ı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından X-Ray cihazına yönlendirildi. TIR’ın yükünde yoğunluk tespit edilmesi üzerine, muhafaza ekipleri yükü bir kez de narkotik dedektör köpeği  ‘Bak’ aracılığı ile kontrol ettiler. Özel eğitimli köpek  ‘Bak’ın fotokopi makinelerine tepki vermesi üzerine TIR hangara çekilerek içi boşaltıldı.
Gümrük Muhafaza ekipleri TIR’dan indirdikleri 12 fotokopi makinesini tek tek sökerek inceleme yaptı. Fotokopi makinelerinin dokuzunun içinde önce preslenmiş, daha sonra da karbon kâğıdı ile sarılmış 900 paket buldu. Paketlerin iNcelenmesinde saflık derecesi yüksek olan 473 kilo 155 gram ağırlığında eroin olduğu laboratuvar incelemesinde belirlendi. Yetkililer piyasa değeri yaklaşık 20 milyon lira olan uyuşturucu ile ilgili olarak sürücü T.S.’nin ifadeleri doğrultusunda Düzce ve Kayseri’de operasyon düzenledi.
Kapıkule, Ankara ve Kayseri Gümrük Muhafaza ekiplerinin ortak çalışması sonucu Kayseri Serbest Bölge’de fotokopi makinelerinin tamir edildiği şirketin merkezine yapılan baskında, şirketin ortaklarından Hakan K. ile Zeki F. gözaltına alındı. Operasyonu genişleten muhafaza ekipleri uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili olduğu anlaşılan M.A., H.S., H.İ.S., M.Ş., M.K., H.K.’yi de yakalarak gözaltına alındı.
Edirne’de sorgulanan dokuz şüpheli, ele geçen uyuşturucu ile ilgilerinin olmadığını ve nasıl konulduğunu bilmediklerini ve kendilerine komplo kurulduğunu ileri sürdüler. Şüphelilerin sorgularından ve aldığı bilgilerden harekete geçen Gümrük Muhafaza ekipleri şirketin ortaklarından Zeki F.’nin kardeşi Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru M.F.’nin uyuşturucu sevkinde kilit rol oynadığı da anlaşıldı. Bunun üzerine Kayseri’de gözaltına alınan polis memuru M.F. ile bir başka şüpheli de sorgulanmak üzere Edirne’ye getiriliyor.

Daha önce de yakalanmıştı
Almanya ile Türkiye arasında fotokopi makinesi tamiri yapan şirketin altı ay önce yine Türkiye’ye tamir için getirdiği arızalı makineleri tamir ettikten sonra yerlerine hurdalarını götürdüğünün belirlenmesi üzerine kaçakçılıktan haklarında işlem yapıldığı da ortaya çıktı.
Edirne Muhafaza Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri 2007’de gerçekleştirdikleri bir operasyonda 565 kilo eroin ile geçirerek gümrük tarihinin rekorunu kırmışlardı.