Yarım yüzyıldır uyumayan adam

Haber: SAADET KEFAL / Arşivi

ESKİŞEHİR - 84 yaşındaki Mehmet İnanç, 49 yıldan beri hiç uyuyamadığını iddia etti. Eskişehir’in Sültüce Mahallesi’nde oturan İnanç, 1960 baharında Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş.’de (TÜLOMSA™) çalışırken uykusuzluğa yakalandı. Doktor doktor gezmesine rağmen neredeyse yarım asır boyunca bu derdine çare bulamayan İnanç, üç evliliğinden 12 çocuk sahibi oldu. 
“Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tetkikler yapıldı, tedaviler uygulandı ancak bir sonuç elde edilemedi. Doktorlar bana dünyada bir benim, bir de Afrika kökenli İtalya’da yaşayan bir kişinin bu tür rahatsızlığının bulunduğunu söyledi” diyen İnanç, artık durumunu kabullenmiş:
“Fabrikadan eve geldiğimde eşim ve çocuklarım uyuyordu. Ben ise uyuyamıyordum. Bu duruma zor alıştım. Geceleri inşaat işlerinde çalışmaya başladım. 20- 30 kişilik ekip kurup 35’e yakın ev yaptık. Şu an oturduğum iki katlı evi de kendim yaptım. Uykusuzluğu sorun etmiyorum. Aksine ‘Allah’ın bir lütfu’ diyorum. Çünkü gayet sağlıklıyım. Zaman diye bir sıkıntım yok. Tüm işlerimi yapabiliyorum. Allah herkese böyle dert versin. Evimde patik ve bere örüyorum, evimin yanındaki küçük atölyemde de meşrubat şişesi kapaklarından duvar süslemeleri, mala ve keser sapları yapıyorum. Ayrıca sürekli gazete ve kitap okuyorum.”