Yarın Çevre Günü... 'Dünyayı kurtarmaya' hazır mısınız?

Havalar ısınıyor, suyumuz tükeniyor, herkes küresel ısınmayı konuşuyor. Çevre, giderek dünyanın baş sorunu haline geliyor. Bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün ana teması, buzulların erimesi.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Havalar ısınıyor, suyumuz tükeniyor, herkes küresel ısınmayı konuşuyor. Çevre, giderek dünyanın baş sorunu haline geliyor. Bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün ana teması, buzulların erimesi. Etkinlikler için Norveç'in Tromsoe şehrinin seçilmesi ise tesadüf değil. Tromsoe, küresel ısınma nedeniyle dünyanın geri kalanının iki katı hızla ısınan kuzey kutbunda yer alıyor. Erime, küresel ısınmanın hem sonucu hem de sebebi: Buz ısıyı yansıtıyor, su ise emiyor ve iklimi ılıtarak daha çok buzul ve karın erimesine yol açıyor. BM Çevre Programı UNEP, Dünya Çevre Günü için ağaç dikmek, bisiklet turları, fayton yarışı gibi 77 alternatif öneri getirirken seçim arifesindeki Türkiye'de siyasetçiler henüz 'dünyayı kurtaracak' çözümlerle ilgili değil. Sivil toplum örgütleri ise alarmda: Gelecek tehlikede!

Deniz Temiz Turmepa Genel Müdürü Levet Ballar: Hükümet Çevre Kanunu'nu kabul ederek bir devrim yaptı ancak bunun çok iyi takip edilmesi gerekiyor. Türkiye'de, 3 bin 200 belediyenin sadece 179'unda atık arıtma tesisi var. Çocuk parkı yapmak, milyonlarca doları arıtma tesisine yatırmaktan daha cazip ancak burada gelecek söz konusu. Küresel iklimle mücadele için her birey su, elektrik ve diğer konularda tasarruf yapmalı.

Türkiye Çevre Platformarı Genel Koordinatörü, Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tanay Sıtkı Uyar: Endüstrileşmiş ülkeler fosil yakıtlardan uzaklaşıp, yenilenebilir enerjiye geçiş yapıyor. Avrupa nükleer santralları terk ederken biz yasayı onaylıyoruz. Nükleer santral yasası yanlış bir karar. Türkiye'ye 100 milyar dolarlık mali bir yük getirecek. Dünya Çevre Günü'nde içim yanıyor. Bir an önce yenilenebilir enerjiye geçilmelidir.
Türkiye Yeşilleri İklim Değişikliği Grubu Ümit Şahin: 22 Temmuz seçimlerine iktidar adayı olarak giren bütün parti ve adaylar, ekolojik yıkımı ve küresel ısınmayı daha da artıracak, dünyayı felakete, Türkiye'yi çölleşmeye sürükleyecek politikalara sahip. AKP hükümeti nükleer enerji yasasını seçimlerden önce tekrar çıkarmayı deniyor, Kyoto'yu imzalamaya inatla direniyor, 20'yi aşkın termik santral ve 12 çimento fabrikası inşaatı gündemde. Ancak ne yazık ki diğer büyük partiler de farklı değil. Seçmenlere çağrım, oy isteyecek adaylara dünyanın kararan geleceğini, Türkiye'de yaşanan kuraklığı, yaklaşan büyük susuzluğu ve yok edilen doğayı sormaları.

Doğa Savaşçıları Derneği Başkanı Zafer Murat Çetintaş: Son beş yılda çevre sorunları giderek arttı. Ormanlar yakılıyor ve yok ediliyor, kıyılar talan edilip dolduruluyor. Dereler ıslah edilemiyor, biyolojik arıtma yapılamıyor.

TEMA Vakfı Genel Müdürü Uygar Özesmi: İklim değişikliği sonucu biyolojik çeşitlilik hızla azalacak. Gıda güvenliğ tehlikeye girecek. Batı ve güneydeki kuraklık su kaynaklarımızı tehdit edecek. Sera gazı salımına neden olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmalı. Organik tarıma geçilerek hem sağlığa katkıda bulunur, hem iklim değişikliğinin önüne geçeriz. Ayrıca suyun geri kazanımı sağlanmalı.

* * * * *
Çevre için oyna, tamirat yap, endişelerini anlat!
UNEP'in sıraladığı, Dünya Çevre Günü'nde 77 alternatif kutlama önerisinden örnekler şöyle:
Geridönüşümlü maddelerden yapılan sanat, çevre filmleri festivalleri, panayırlar, çevre için futbol maçları, halkın nasıl çevre koruma aktivitelerinde bulunabileceğine dair kılavuz kitaplar, çevreci bir gruba katılım, mahalleyi temiz tutmak, çevresel hakları öğrenmek, organik tarımcılık, organik yemek, çocuklar için çevre mesajlı kukla şovları, okullar, öğrenci grupları ve şirketler için konuyla ilgili quiz'ler, yağmur suyuyla sulama, uluslararası çevre sözleşmelerini imzalama, tamir etme, yeniden kullanma, kâğıttan tasarruf etme, özel sektörden sponsorluk, sürdürülebilir ulaşım araçlarını tercih etme, endişeleri yüksek sesle dile getirme, sıfır emisyon, sivil liderlere, parlamento mensuplarına, gazetelere mektuplar yazma, çöp toplama, çöpleri sıkıştırma...