Yarın heyecanı

1 milyon 786 bin 924 adayın yarıştığı ÖSS yapıldı. ÖSYM Başkanı Savaş Küçükyavuz, sınav sonuçlarının temmuzun son haftasında açıklanacağını söyledi.
Sınava girenlerden sadece 396 bin 241'i üniversiteli olabilecek. Uzmanlar, matematik ve geometri sorularının zorluk derecesinin artırıldığını söyledi.

İSTANBUL - Yaklaşık 2 milyon öğrenci Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) ter döktü. Devlet, vakıf ve KKTC'deki üniversitelerin lisans, önlisans ve özel yetenek programlarına toplam 396 bin 241 öğrenci yerleştirilecek. ÖSS'ye giren 1 milyon 786 bin 924 aday sınava dün saat 09.30'da başladı.
Üç saat süren sınav, 81 il, 63 ilçe ve Lefkoşa'da yapıldı. Toplam 6 bin 176 binada, 93 bin 4 salonda gerçekleştirilen ÖSS'de 264 bin kişi görev aldı. 2004-ÖSS'yi kazanmak için adayların sözel, sayısal, eşit ağırlıklı ve dil puan türlerinin en az birinden 160 puan alması gerekiyor. Üniversitelerin lisans programlarına girebilmek için ise en az 185 puan gerekli.
Kilit tarih ağustos
Sınav sonuçları temmuz ayının son haftası içinde adaylara duyurulacak. Sonuçların ardından adaylar tercihlerini yapacak ve yerleştirme sonuçları, ağustos ayı içinde açıklanacak. Sınava giren yaklaşık 2 milyon öğrenciden yalnızca 396 bin 241'i bir yükseköğretim kurumuna yerleşebilecek. Devlet üniversitelerinin lisans programlarında 165 bin 959, vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 18 bin 509, KKTC'deki üniversitelerin lisans programlarında ise 9 bin 247 kontenjan ayrıldı. Önlisans programları için ise, devlet üniversitelerine 178 bin 705, vakıf üniversitelerine 8 bin 618, KKTC'deki üniversitelere 1720 olmak üzere toplam 189 bin 43 öğrenci alınacak.
ÖSS'nin yanı sıra özel yetenek sınavıyla da 13 bin 483 aday üniversiteli olacak. ÖSYM Başkanı Prof. Savaş Küçükyavuz, sınava ilişkin bir sorun yaşanmadığını belirterek, "Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu adaylara gelecek hafta içinde gönderilmeye başlanacak. Adayların tercihlerini 26 Temmuz'dan itibaren alacağız, dolayısıyla biz sonuçları daha önce açıklayacağız" dedi.
Sınav manzaraları

 • İstanbul'da kimlik kartını kaybeden 15-20 kişi sınava alınmadı. Avcılar'da başkasının yerine sınava girmeye çalışan bir kişi yakalanarak salona alınmadı.
 • İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü'nde sınava giren Aysun Kocabıyık salondan ağlayarak çıktı. Kocabıyık, önündeki sırada oturan öğrencinin üç kez bayılması nedeniyle dikkatinin dağıldığını anlatarak "Herkesin dikkati dağıldı. Önümdeki kız üç kez heyecandan bayıldı. Herkes sınavı erken bitirdi, herkesin dikkati dağıldı. Bir yılım boşuna gitti" dedi.
 • Geçtiğimiz hafta Alibeyköy'de düzenlenen NATO zirvesi için protesto gösterisinde gözaltına alınan Hasan Şan bırakıldıktan sonra cuma günü evine düzenlenen opersayon sonucunda tekrar gözaltına alındı. Şan, sınava gireceği yer olan İstanbul Üniversitesi'ne polis eşliğinde kelepçeli getirildi. Babası ise kelepçelerin çıkarılması için polisle tartıştı.
 • İstanbul'da Beyazıt Meydanı'nda toplanan 'Demokratik Lise Birliği'nden bir grup öğrenci de sınav sırasında yapıtıkları eylem
  ile ÖSS'nin kaldırılmasını istedi.
 • Kayseri Kapalı Cezaevinde ikisi hükümlü ikisi tutuklu olmak üzere dört aday sınava girdi. Cezaevi Kütüphanesi'nin yanındaki 'Okul' yazılı bölümde Erciyes Üniverstesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yusuf Şahin ve cezaevi öğretmeni H.Ali Korkmaz nezaretinde yapılan sınavda hükümlü Samet Yaman, Hakan Dinçer ve tutuklular Doğan Demirkan ve Resul Öztürk ter döktü.
  Polis hızır gibi
 • Bursa'da Ayşegül Durmuş, sınav stresiyle üzerine cep telefonunu yazdığı ÖSS kimlik belgesini düşürdü. Belgeyi bulan polis Durmaz'ı cep telefonundan arayarak sınava gireceği okula gitmesini ve kendisinin belgeyi getireceğini söyledi. Polis belgeyi, Durmaz'a sınava birkaç dakika kala yetiştirdi.
 • Mersin'de 19 yaşındaki Burcu Ebru Özdemir, ağabeyi Bahadır Özdemir'in kullandığı otomobille yola çıktı. Ancak kardeşini ÖSS'ye yetiştirmek isteyen ağabey Özdemir aşırı hız yapınca aynı güzergâhta giden Avni Eser yönetimindeki minibüse arkadan çarptı. Yaralanan Özdemir kardeşler devlet ve SSK hastanelerine götürüldü. Özdemir, kaza nedeniyle ÖSS'ye giremeyince sinir krizi geçirdi.
  Sınava girdi, kaçırıldı
 • Kars'ta sınava girmek için İsmet Paşa İlköğretim Okulu'na gelen 22 yaşındaki D.Y., sınav çıkışında Ender Cengiz tarafından kaçırıldı. Cengiz'in, D.Y'nin ailesini aradığı ve D.Y.'yi çok sevdiği için kaçırdığını söylediği öğrenildi.
 • Ardahan'ın Posof İlçesi Özel İdare Müdürü 40 yaşındaki Ayhan Bildir ile 19 yaşındaki kızı Ebru Bildir aynı sınıfta ÖSS sınavına girdi. Liseyi bitirdikten sonra devlet memuru olan ve üniversite sınavına girmek için bir türlü fırsat bulamayan Bildir, hayalini 23 yıl sonra kızıyla gerçekleştirdi.
  Tutanak tutturdu ama...
 • Adana'nın Kozan ilçesinde önceki akşam babası, amcası tarafından bıçaklanarak öldürülen 18 yaşındaki Burak Çürümez, dün ağlayarak ÖSS'ye girdi.
 • İzmirli Demet Öztürk, misafirliğe gittiği akrabalanının evinde içinde ÖSS giriş belgesi ve diğer kimliğinin de bulunduğu çantası çalınınca hayallerini bir yıl ertelemek zorunda kaldı. Öztürk ve yakınları, karakoldan aldıkları tutanakla birlikte sınava gireceği Karşıyaka Lisesi'ne gitti. Olayı okul görevlilerine ve gözetmenlere anlatan Öztürk, yetkililerin "Mazeret kabul edemeyiz" demesi üzerine yıkıldı.
  (Radikal, dha, aa)