'Yarışma bitti, haydi karakola!'

Flash TV'deki 'tartışma yarışması'na katılan Kürd-Der ve Hak ve Özgürlükler Partisi'nin (HAKPAR) kurucu üyesi Şahin Ayaz, program çıkışı gözaltına alındı.

BURSA - Flash TV'deki 'tartışma yarışması'na katılan Kürd-Der ve Hak ve Özgürlükler Partisi'nin (HAKPAR) kurucu üyesi Şahin Ayaz, program çıkışı gözaltına alındı.
'Düşünce Kampı' programı Flash TV'de 6 Mart 2005 günü başladı. Programa farklı görüşleri temsil eden sekiz kişi konuk olarak çağrıldı. Katılımcılar, sekiz hafta boyunca gündemdeki konuları canlı yayında tartıştı. Cep telefonu mesajlarıyla izleyiciler, katılımcıların hangisini desteklediğini belirtti. Katılımcıların arasında ülkücü görüşleri temsil eden gazeteci Ahmet Yılmaz, HAKPAR kurucu üyesi Ayaz, Nil Demirkazık, Mehmet Ali Metinyurt, Yunus Damar, Hüseyin Karanlık, Taner Atilla ve Cevher Ayan vardı. Programda sıklıkla Kürt sorunu gündeme geldi ve sert tartışmalar yaşandı.
'Halkı düşmanlığa tahrik' iddiası
Önceki akşam Düşünce Kampı'nın final bölümü canlı yayımlandı. Programın sona ermesinin ardından katılımcıların kaldığı otele gelen polis ekipleri, Şahin Ayaz'ı gözaltına almak istedi. Avukatlarının gelmesinin ardından polise ifade veren Ayaz, TCK'nın 312'nci maddesi uyarınca 'sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, bölge farkına dayanarak kamu düzeni için tehlike olabilecek şekilde halkı birbirine karşı düşmanlığa ve kin beslemeye alenen tahrik etmek' suçundan adliyeye getirildi. Ayaz, nöbetçi savcıya ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.
Ayaz, "Ben Kürt sorununu gündeme getirdim. Savcılığa çok sayıda şikâyet gelmiş. 10 gün içinde dava açılıp açılmayacağı belli olacak" dedi. Savcılık, program sunucusu Yılmaz Tunca'nın da ifadesini aldı.
(dha/Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7445267445260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.