YARSAV Başkanı Tarhan: Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz

YARSAV Başkanı Tarhan: Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz
YARSAV Başkanı Tarhan: Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz
YARSAV Başkanlığına seçilen Emine Ülker Tarhan, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı üzerindeki tehditlerin had safhada olduğu bir dönem yaşandığını ifade etti
YARSAV Başkanlığına seçilen Emine Ülker Tarhan, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı üzerindeki tehditlerin had safhada olduğu bir dönem yaşandığını ifade ederek, "Yargının kuşatılmasından sadece yargı değil tüm toplum büyük zarar görüyor. Toplumun en haklı ve demokratik denetim yolu olan "yargı denetimi" elinden alınıyor. Bağımsız yargı denetimi, yerini yürütme gücüne bırakılmak isteniyor. Mücadele kararlılığımızı sürdüreceğiz" dedi.
YARSAV’ın 2. Olağan Genel Kurulu’nda seçilen yeni Yönetim Kurulu, bugün ilk toplantısını yaptı. Toplantının ardından yaptığı açıklamada Yönetim Kurulu toplantısında seçim ve görev dağılımının yapıldığını belirten Tarhan, Önder Tekin’in Genel Sekreter, Murat Arslan’ın Sayman, Kazım Dağdeviren, Nuh Hüseyin Köse ve Fetih Sayın’ın YARSAV Başkan yardımcılıklarına oy birliğiyle getirildiklerini söyledi.
Tarhan, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı üzerindeki tehditlerin had safhada olduğu bir dönem yaşandığını ifade etti ve "Türkiye’de yargıç ve savcı örgütlenmesi, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü konularında harcadıkları emek ve gösterdikleri özveri, sadece ülkemizde değil tüm uluslararası yargıç ve savcı örgütleri arasında takdirle karşılanan ve bu alanda bir simge haline gelen, Kurucu Başkanımız Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun, eskisi gibi yine YARSAV’la bütünleşmiş olarak aramızda olacak" dedi.
Yargının kuşatılmış olduğunu ve bunun sadece yargıyı değil tüm topluma "büyük zarar" vereceğini ileri süren Tarhan, şöyle konuştu:
"Yeni Yönetim Kurulu, evrensel hukuk ve yargı bağımsızlığı, yargıç ve savcı güvencesi ilkeleri ile Tüzüğü’nde belirtilen diğer ilkeler doğrultusunda, ulusal ve uluslararası alanda faaliyetini, üç buçuk yıldır gerçekleştirilen çalışmaların hız ve desteğiyle sürdürmeye devam edecektir. Başta Kurucu Başkanımız Ömer Faruk Eminağaoğlu olmak üzere emeği geçen önceki yönetim kurulu üyelerine gönülden teşekkür ediyoruz. Teslim ettikleri hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı bayrağının elden hiç düşmeden yürüyeceğini, onlardan hiç ayrılmayacağımızı, demokratik yollarla teslim aldığımız görevi onlarla birlikte sürdüreceğimizi bildiriyoruz. Ülkemizde hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı üzerindeki tehditlerin hadsafhada olduğu bir dönem yaşıyoruz. Toplumun en haklı ve demokratik denetim yolu olan ’yargı denetimi’ elinden alınıyor. Bağımsız yargı denetimi, yerini yürütme gücüne bırakılmak isteniyor. ’YARSAV olmasaydı, hukuk ve yargı üzerinde oynanan oyunları öğrenemeyecektik’ diyen kitleler, bir demokratik kitle örgütünün ne kadar önemli olduğunu, YARSAV’ın bu alandaki çalışmalarının da önem ve etkisini vurgulamış oluyorlar. Temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına alan bu uygulamalara karşı, yargı bağımsızlığı ve "demokratik, lâik ve sosyal hukuk Devleti’nin tüm kural ve kurumlarıyla yaşama geçirilmesi hedefiyle mücadele kararlılığımızı sürdüreceğimizi siz değerli basın mensupları aracılığıyla tüm kamuoyuna duyururuz."
Öte yandan, geçtiğimiz Cumartesi yapılan genel kurulda yönetimi kuruluna giremeyen eski başkan Ömer Faruk Eminağaoğlu, yönetim kurulu toplantısının başında üyeleri ziyaret etti. (ANKA)

"