YARSAV Başkanı:Üstünlerin hukukunu yaşıyoruz

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, hakkındaki soruşturma açılmasını sert bir dille eleştirdi. Eminağaoğlu, "Şu an yaşadığımız süreç hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukudur. Ben bu soruşturmayı hukukun tescil edileceği bir süreç olarak görüyorum" diye konuştu


ANKARA- Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Adalet Bakanlığı tarafından, hakkında iki ayrı adli soruşturma ve ihraç istemiyle yürütülen idari soruşturma kapsamında savunmasının istenmesini sert bir dille eleştirdi. Eminağaoğlu, "Şu an yaşadığımız süreç hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukudur. Ben bu soruşturmayı hukukun tescil edileceği bir süreç olarak görüyorum" diye konuştu.
Eminağaoğlu düzenlediği basın toplantısında, YARSAV’ın Türkiye’de “Hukukun üstünlüğü, etkinliği ve egemenliğini; evrensel olarak nasıl yaşanıyorsa Türkiye’de de yargı bağımsızlığının yaşanmasını sağlamak için kuruldu” ifadesinde bulunda.

ADALET BAKANLIĞI, EVRENSEL HUKUK KURALLARINI GÖRMEZDEN GELİYOR”
Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği yazıda soruşturma konusunda gizliliği ihlal etmemesinin istendiğini dile getiren Eminağaoğlu, “Hangi çağda yaşıyoruz? Burada 1985 yılında Birleşmiş Milletler Yargı Bağımsızlığı Temel İlkeleri var. Bu temel ilkeler ne diyor? Ben istersem bu gizlilik ortadan kalkar, bu bana bağlıdır. Adalet Bakanlığı kendi yaptığı hukuksuzlukları gizlemek için, evrensel kuralları görmezden geliyor. Ben istersem, bu gizlilik ortadan kalkar. Adalet Bakanlığı kendi yaptığı yanlışlıkları, hukuksuzlukları gizlemek için evrensel kuralları görmezden geliyor. Bu hukuki değildir. Bu yaptıkları yanlışların gizlenmesi, örtülmesi için bir adımdır” dedi.

"YARSAV İÇİN İLK İLKE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜDÜR"
Adalet Bakanlığı’nın yargıya ve yüksek yargıya el uzattığını söyleyen Eminağaoğlu, “Ben ayrıcalıklı bir insan değilim. Her türlü işleme açık bir insanım. Hakkımda yasal çerçeve ne gerektiriyorsa, hukuka uygun bir şekilde yapılacak her işlemde oradayım. Ancak hukuk devletinin kuralları gözetilmek zorundadır. Bugün Türkiye’de hukuk devleti kuralları ayaklar altına alınmaktadır. Hukuk bu değildir. Hukuk evrenseldir, doğrudur, mantıklıdır. Eğer herkes kendine göre hukuk yaratırsa, bu üstünlerin hukukudur. YARSAV içinse ilke hukukun üstünlüğüdür. Her sorunun hukukla çözüleceğine inanmaktadır. YARSAV Türkiye’de Hukukun üstünlüğü, etkinliği ve egemenliğini; evrensel olarak nasıl yaşanıyorsa Türkiye’de de yargı bağımsızlığının yaşanmasını sağlamak için kurulduö dedi.

ÖNCE ASKERLİK HABERLERİ BAŞLADI
Sürecin kendisiyle ilgili çıkan askerlik haberleriyle başladığını kaydeden Eminağaoğlu şunları ifade etti, “Hepinizin bildiği gibi süreç önce benimle ilgili askerlik haberleriyle başladı. Ancak her nedense hiç kimse gelip askerlikle ilgili sağlık raporlarını görmek gereği duymadı. Bu sürede Adalet Bakanı konuyu incelettirdiğini önce açıkladı, sonra bu konunun Milli Savunma Bakanlığı’nda olduğunu söyledi. Milli Savunma Bakanlığı daha sonra açıklama yaptı. Ben Bilgi Edinme Yasası kapsamında Adalet Bakanlığı’na 6 soru yönelttim. Bana 5 sorunun yanıtını verdiler. Hakkımda bir soruşturma ve inceleme olup olmadığı sorusuna cevap verilmedi.”

BU HUKUKA AYKIRILIKLAR HİTLER MUSOLİNİ DÖNEMİNDE YAŞANMADI
Eminağaoğlu açıklamasında, “Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun evinin önünde arama yapılırken bulunmam, Ergenekon soruşturmasını eleştirmem, YARSAV Başkanı sıfatıyla yaptığım açıklamalar, Hrant Dink cinayetiyle ilgili açıklamalarım, bunların hepsi suç sayılıyor. Türkiye’de Hitler, Mussolini döneminde yaşanmamış hukuka aykırılıklar yaşanıyorö dedi.

12 EYLÜL DÖNEMİNİN ALIŞKANLIKLARI
Ergenekon soruşturması ve yargılamasının sıkıyönetim yasalarına göre yapıldığını savunan Eminağaolu, 12 Eylül döneminin alışkanlıkları hala atılamadığını söyledi. En son hedef olarak kendisinin alındığını belirten Eminağaoğlu, “Bizim elimizde sadece hukuk var. Hukuku kimse kullanamayacak, bu süreç hukuk devletini perçinleştirecek. Hukuka aykırılıkları yine hukuk ortadan kaldırılacak." dedi.

YARGI BASKI ALTINDADIR
Yargının baskı altında olduğunu ifade eden Eminağaoğlu, “25 yargıç ve savcının dinlenmesine dair yargı kararı var. Yargı bu kadar baskı altındadır. Bundan daha iyi yargının baskı altına alındığını gösteren başka bir şey olamaz. 70 milyonu eğer izleme konusunda bir yargı kararı ortaya çıkıyorsa, bunun hukukta siyaset biliminde farklı anlamları var. Özellikle hukukta bu 70 milyonu terör şüphesi içerisinde görmek demektir. Bu hukuk devleti yönetimi olmamak demektir. Çünkü tüm vatandaşlarımızı, tüm bireylerinizi terör şüphesi altında görüyorsanız, Türkiye’de bir başka tablo söz konusu. MİT ve Emniyet hakkındaki yargı denetimleri yargıdan kaçırıyor. YARSAV hedef haline gelse de gelmese de faaliyetlerine devam edecektir. Türkiye’de yargıç güvencesi ortadan kalkmıştır” dedi. (anka)