YARSAV Genel Sekreteri raportöre rotasyon

YARSAV Genel Sekreteri raportöre rotasyon
YARSAV Genel Sekreteri raportöre rotasyon

Haşim Kılıç, rotasyon kararını bizzat bildirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, raportör Aydın'ı eski görev yeri Sayıştay'a göndermek istedi. Talebi reddeden YARSAV Genel Sekreteri Aydın, emekliliğini istedi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, mahkemenin en kıdemli raportörlerinden olan Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Genel Sekreteri Ali Rıza Aydın’ı ‘rotasyon’ gerekçesiyle eski kurumu Sayıştay’a göndermek istedi. Emeklilik dilekçesi veren Aydın, zaten iki buçuk yıldır kendisine ‘izinsiz yazı yazmama ve televizyona çıkmama’ gibi yasaklar uygulandığını söyledi. YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, olaya tepkili
Geçen salı Aydın’ı makamına çağıran Kılıç, bir rotasyona gitmek niyetinde olduğunu söyledi ve bu kapsamda Sayıştay’a Uzman Denetçi olarak dönmesini istedi. Öneriyi reddeden Aydın, “Emeklilik dilekçemi kabul edin, ben Sayıştay’a dönmek istemiyorum” dedi. Başkan Kılıç  bu öneriyi olumlu karşıladı. Aydın çarşamba günü emeklilik dilekçesini sunarak yıllık izne ayrıldı.
Aydın, Radikal’eşu açıklamayı yaptı: “Başkan Kılıç ile meslek hayatım içinde hiçbir sorunumuz olmadı. Zaten kendisi ‘en iyi raporları siz verdiniz’ diyerek takdirlerini bildirdi. Yani meslekten kaynaklı bir neden bulunmamaktadır. 1996 yılından bu yana raportörlük görevi yapıyorum. Rotasyon sözcüğü, arkasının geleceğini gösteriyor. Benim dışımda kimseye bir şey denilmedi. O günden sonra zaten Başkan yurtdışına çıktı.”
Eski Başkan Tülay Tuğcu döneminden itibaren raportörlerin yazı yazmasının ve televizyon programlarına katılmasının yasaklandığını anlatan Aydın, “Bana izinsiz yazmamam söylendi. İki yıldır gazetelerde yazı yazmıyorum, Televizyona çıkmıyorum. Başkana bildiriyorum, ‘evet katılabilirsiniz’ dediği toplantılara katılıyorum. Örneğin vergi toplantısı oluyor ona izin veriliyor. Ama yeni anayasa çalışmaları gibi konularda izin vermedi. Bu da belki YARSAV bağlantısından ya da gazetelerde yazdığım yazılardan kaynaklanıyor olabilir” dedi.

‘Hukiki yönden kabul edilemez’
YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da sadece Aydın’a yönelik uygulamanın anlamlı olduğunu belirterek, “Bunun anayasa mahkemesi tarafından yapılması ise anayasa ve evrensel ilkeleri gözettiğimizde korunması gereken ve savunulması gereken hukuk ve özgürlük anlayış ile asla bağdaşmamaktadır. Siyasi iradenin YARSAV’a yönelik işlemleri, bir başka şekil ve görünümde karşımıza çıkmıştır. Yapılan işlem hukuk yönün asla kabul edilemez. Aydın’a yönelik  YARSAV bünyesindeki faaliyetlerini sınırlandırıcı belirli işlemler, söz konusu işlemler olmuştu. Bu da atılan son adım oldu. YARSAV olarak faaliyetlerimizi kararlıkla sürdüreceğiz. Süreç yargı yönünde son derece sıkıntılı yeni günlere işarettir. Herkes hukuk içinde kalmalıdır. Adalet Bakanlığı, ve siyasi irade yargıya el uzatmamalıdır” dedi. (Radikal)