YARSAV'a 'güzelleştirici' asitli, tehdit mektubu

YARSAV'a 'güzelleştirici' asitli, tehdit mektubu
YARSAV'a 'güzelleştirici' asitli, tehdit mektubu

Eminağaoğlu şikâyetçi oldu.

ANKARA - Yargıçlar ve Savcılar Birliği(YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, kendisine ABD’den A.O Özgür imzasıyla 12 Ocak 2009’da gönderilen zarfla ilgili suç duyurusunda bulundu. Mektubun tehdit içerdiği, Yargıtay’da üç üyeye daha gönderildiği iddia edilirken, zarf üzerinde bulunan maddenin zehir etkisi olmayan, ilaç üretiminde kullanılan Paraaminobenzoik asit (PABA) olduğu belirlendi.
Eminağaoğlu, zarfta Ergenekon soruşturmasındaki hukuksuzluklara dikkat çektiği basın toplantısının ilgili haberlerin yer aldığı Yeni Şafak gazetesinin bir küpürünün de çıktığı belirtti. Eminağaoğlu suç duyurusunda Yeni Şafak Gazetesi içinde iftara suçundan dolayı cezalandırılmasını istedi.
Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, mektup üzerinde yaptığı incelemede, zarfta ‘paraaminobenzoik asit’ bulgusuna ulaşmıştı. Eminağaoğlu, ABD’den gönderilen mektubun hakaret içerdiğini ve zarfında toz halinde asit çıktığını belirterek gereğinin yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Eminağaoğlu, suç duyurusuna ilişkin dilekçesinin ekinde ise Hıfzısıhha Merkezi’nin raporuna yer verdi.
Suda eriyen kısa adı PABA olan para-aminobenzoic asit, vücutta sentezlenebiliyor ve folik asit oluşmasına yardımcı oluyor. Yetersizliğinde ise egzama gelişiyor. Uzmanlar bu maddenin bilinen zehirleyici bir etkisi olmadığını ifade ediyor. Cildi sağlıklı ve pürüssüz tutuyor, saçların doğal rengini yenilemesine katkı sağlıyor. Yanık acılarını azaltıp kırışıklıkların gecikmesine yardımcı oluyor. (Radikal)