YAŞ kararlarının özeti: Orgeneral Akar iki yıl ileriye atladı

YAŞ kararlarının özeti: Orgeneral Akar iki yıl ileriye atladı
YAŞ kararlarının özeti: Orgeneral Akar iki yıl ileriye atladı
TSK'nın yeni komuta kademesini belirleyen YAŞ, sürpriz kararlara imza attı. Bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanı, 2015'te de Genelkurmay Başkanı olması beklenen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu emekli edilirken, Orgeneral Hulusi Akar doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanarak 2015'in Genelkurmay Başkanı adayı oldu.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni komuta kademesini belirleyen Yüksek Askeri Şura, sürpriz kararlara imza attı. Bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanı, 2015’te de Genelkurmay Başkanı olması beklenen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu emekliye sevk edilirken, 2017’de Genelkurmay Başkanı olması beklenen Orgeneral Hulusi Akar doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanarak 2015’in Genelkurmay Başkanı adayı oldu. Bu yıl Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Özel dışındaki 12 YAŞ üyesinden 5’i bu yıl Orgeneralliğe atanan isimlerden oluştu.


TUTUKLULAR EMEKLİYE

Önce, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin internet sitesinde açıklanan ardından Çankaya Köşkü’nden duyurulan YAŞ kararlarına göre, 30 Ağustos 2013 tarihinden geçerli olmak üzere; 34 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 33 general ve amiralin görev süreleri ise bir yıl uzatıldı. Rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiralin kadrosuzluk, 2 generalin ise yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edilmeleri kararlaştırıldı. Emekli edilen general ve amiral arasında dosyaları bu yıl YAŞ gündemine gelen ancak çeşitli davalarda sanık konumunda olan 22 general ve amiral de var. 


Org. Hulusi Akar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi.


DKK’NDA 2016 DÜĞÜMÜ

2015’e dek görevde kalması beklenen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in 2014 Ağustos ayına dek çalışacağı kadroda bu yıl korgeneral/koramirallikten orgeneral/oramiralliğe yükselen 5 isim var. YAŞ’ta yeni kadro şu şekilde belirlendi:

> Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu’nun Genelkurmay Başkanı olma yolunu Ağustos 2012’deki YAŞ toplantısında kesmeyen, ancak geciktiren hükümet, bu yıl son noktayı koydu. Kalyoncu, bu yıl Kara Kuvvetleri Komutanı, 2015’te de Genelkurmay Başkanı olmayı beklerken emekliye sevk edildi.

> Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’ndan boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Hulusi Akar getirildi. Akar kendisinden daha kıdemli üç orgeneral bulunması nedeniyle bu YAŞ toplantısının en sürpriz çıkış yapan ismi oldu. Oysa bu göreve normal şartlarda 2015’te gelmesi, 2017 yılında da Genelkurmay Başkanı olması bekleniyordu. TSK içinde “Hükümete en yakın orgeneral” olarak bilinen Akar, iki yıllık bekleme süresini de atlayarak doğrudan Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

> Deniz Kuvvetleri Komutanı Murat Bilgel bu yıl emekli oldu. Yerine, Koramiral olarak YAŞ toplantısına katılan ve YAŞ’tan Oramiral rütbesiyle çıkan Bülent Bostanoğlu geldi. Bostanoğlu bu görevde normal koşullarda 2, maksimum 3 yıl kalabilir. Kendisi dışında bir oramiral olmadığı için Donanma Komutanı yine Koramiral rütbesi ile yürütülecek. Bu yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Koramirallik rütbesine Hasan Uşaklıoğlu ile Serdar Dülger yükseldi. İki isim de Koramiral rütbesinde 4 yıl kalmak zorunda ve eğer yasa değişmezse Oramiral Bostanoğlu en geç 2016 yılında zorunlu olarak emekli olduğunda Oramiral kalmayacak.

> Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten görevinden alındı ama HKK’ndaki orgeneral sayısı sorunu nedeniyle emekliye sevkedilmek yerine YAŞ üyesi olarak tutuldu. Bu yıl Korgenerallikten Orgeneralliğe Akın Öztürk getirildi ve Hava Kuvvetleri Komutanı oldu. Seneye bir yıl temdit alan Abidin Ünal Orgeneral olduğunda Mehmet Erten emekli olacak ve HKK’ndaki orgeneral sorunu da çözülmüş olacak.

> Orgeneral Kalyoncu’nun emekliye sevk edilmesiyle boşalan Jandarma Genel Komutanlığı görevine beklendiği gibi 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük getirildi.

> 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş oldu 2. Ordu Komutanı
> Orgeneral Galip Mendi yerini korudu 3. Ordu Komutanlığına da bu yıl
> Korgenerallikten Orgeneralliğe yükselen Ümit Dündar geldi.
> Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay da görevini koruyan bir başka isim oldu.

> Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirilen Orgeneral Akar’ın yerine Genelkurmay 2. Başkanı olarak bu yıl Orgeneral olan Yaşar Güler geldi.

> 2019 yılının Genelkurmay Başkanı olması beklenen Korgeneral Salih Zeki Çolak bu yıl Orgeneralliğe terfi etti ve Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı oldu.

> 28 Şubat soruşturmasında şüpheli sıfatı ile ifade veren ancak iddianamede sanıklar arasında yer almayan en kıdemli Orgeneral Yalçın Ataman Harp Akademileri Komutanı olarak atandı.


YAŞ kararları açıklandı: İşte yeni komuta kademesi