YAŞ masasından kalkan komutanlar artıyor!

YAŞ masasından kalkan komutanlar artıyor!
YAŞ masasından kalkan komutanlar artıyor!

Org. Taşdeler, son yapılan ve oturma düzeninden alınan kararlarına kadar çok tartışılan YAŞ toplantısında

Genelkurmay Başkanlığı tarafından kara propaganda amacıyla internet siteleri kurulduğu iddiasıyla devam eden 'İnternet Andıcı' davasında Org. Nusret Taşdeler hakkında yakalama kararı çıktı.

Serpil KIRKESER - Selahattin GÜNDAY

İSTANBUL - İnternet Andıcı Davası kapsamında Orgeneral Nusret Taşdeler ve Tümgeneral Hıfzı Çubuklu’nun aralarında buluntuğu 14 sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 sanık hakkındaki yakalama kararını oybirliğiyle aldı. Ayrıca "İnternet Andıcı" davası, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasıyla birleştirildi. İlk Duruşma 12 Eylül’de görülecek.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, İnternet Andıcı davası kapsamında, Yüksek Askeri Şura kararı kapsamında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına atanan (EDOK) Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ile Tümgeneral Hıfzı Çubuklu’nun da aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. 92 sayfalık İnternet Andıcı iddianamesini hazırlayan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız, 22 sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasını istemişti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi savcı Kansız’ın talebini değerlendirerek sonuca bağladı.

14 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Kararda "İnternet Andıcı" davası ile "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davası arasında fiili ve hukuki irtibatın olması nedeniyle davaların birleştirildiği belirtildi. Kararda, " Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek ve silahlı terör örgütü yönetme suçlarından sanıklar Hüseyin Nusret Taşdeler, Hasan Iğsız, Mehmet Otuzbiroğlu, Mehmet Eröz, İsmail Hakkı Pekin, Hıfzı Çubuklu, Mustafa Bakıcı, Alaettin Sevim, Sedat Özüer, Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar, Cemal Gökçeoğlu, Mehmet Bülent Sarıkahya ile Ziya Ülker Göktaş hakkında ayrı ayrı yakalama emri çıkarılmasına karar verildi" ifadelerine yer verildi. Kararda, "Sanıkların üzerlerin atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, dosya içeriği, soruşturma sırasında dinlenen tanık beyanları, sanıklara inat edilen suçları işledikleri konusuda kuvvetli şüphenin bulunması, atılı suçların CMK’nın 100 / 3 maddesinde sayılan ve tutuklamayı gerektirebilecek suçlardan olması ve bu sanıklar hakkında adli kontrol uygulamasının yeterli olmayacağından sanıklar hakkında ayrı ayrı yakalama kararı çıkarılmasına karar verilmiştir " denildi.

8 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILMADI

Mahkeme davanın 8 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkarılması talebini reddetti. Mahkeme kararında, Sanıklar, Orhan Güçlü, Murat Uslukılıç, Meryem Kurşun, Hasan Atama Yıldırım, Cem Şimşek, Altunay Şahin, Fatih Koca ve Recai Alkan’ın üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, dosya içeriğini de dikkate alarak sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasına yer olmadığını belirtti.

’İRTİCA İLE MÜCADELE EYLEM PLANI" DAVASIYLA BİRLEŞTİRİLDİ

Mahkeme yakalama kararlarını oybirliğiyle aldı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi İnternet Andıcı Davası’nın "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davası ile birleştirilmesini kararlaştırdı. İlk duruşma 12 Eylül’de görülecek.

YAKALAMA KARARI ÇIKAN ASKERLER, GÖREVLERİ VE RÜTBELERİ

Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler
Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin
Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu
Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hasan Iğsız
Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu (BALYOZ’DAN DA TUTUKLU)
Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Alaettin Sevim
Korgeneral Mehmet Eröz
Tümgeneral Mustafa Bakıcı
Albay Ziya İlker Göktaş
Albay Hulusi Gülbahar
Albay Cemal Gökçeoğlu
Albay Sedat Özüer
Emekli Albay Fuat Selvi
TSK’da sivil memur olan Mehmet Bülent Sarıkahya. (Dha)