Yas nedeniyle oyunlar iptal olunca sanatçılar eylem yaptı

Yas nedeniyle oyunlar iptal olunca sanatçılar eylem yaptı
Yas nedeniyle oyunlar iptal olunca sanatçılar eylem yaptı
Sanatçılar Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'un vefatının ardından Türkiye'de ilan edilen yas nedeniyle devlet ve şehir tiyatrolarında oyunların iptal edilmesini protesto etti.

Aralarında sanatçıların da bulunduğu İstanbul Kent Savunması üyeleri, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'un vefatının ardından Türkiye 'de ilan edilen yas nedeniyle devlet ve şehir tiyatrolarında oyunların iptal edilmesini protesto etti.
Kadıköy Bahariye Caddesi'nde Süreyya Operası önünde toplanan gruptan oyuncu Erol Babaoğlu bir şiir okudu. Opera sanatçısı Pelin Bolgül de grup adına basın açıklamasını okuyarak, "Yas kapsamında bugün Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi tüm etkinliklerini iptal etti. Sanat ve insanlık düşmanı bir kral için ilan edilen bu yasa ve etkinliklerin iptal edilmesine ancak 'Yuh' diyebiliyoruz. Bu ülkede Reyhanlıiçin Ermenek için yas ilan etmeye tenezzül etmeyenler Kral Abdullah için yas tutmaya, tiyatro ve bale oyunlarını iptal etmeye cürret edebilmiştir" diye konuştu. Basın açıklamasının ardından oyuncu Damla Özen de bir konuşma yaptı. Grup daha sonra sessizce dağıldı.

Ramazan EĞRİ / İstanbul, (DHA)