YAŞ: Rusya ile askeri diyalog kanalları açık tutulmalı

YAŞ: Rusya ile askeri diyalog kanalları açık tutulmalı
YAŞ: Rusya ile askeri diyalog kanalları açık tutulmalı
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. YAŞ Toplantısı'nın ardından yapılan açıklamada Rusya ile diplomatik ve askeri diyalog kanallarını açık tutulmasının uygun olacağı vurgulandı.

RADİKAL - Yüksek Askeri Şura Olağan Toplantısında ele alınan kararlar açıklandı. Alınan kararlara ilişkin,  "Rusya Federasyonu ile diplomatik ve askerî diyalog kanallarının açık tutularak, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında arzu edilmeyen yeni durumların yaşanmasına engel olacak tedbirlerin alınmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir" denildi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyelerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verilen akşam yemeği öncesinde, kendisine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından arz edilen YAŞ kararlarını onayladı.

Yüksek Askeri Şura Olağan Toplantısına ilişkin yapılan açıklamada, "Yüksek Askeri Şura Olağan Toplantısı, 26 Kasım 2015 tarihinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında yapılmıştır. Toplantıda; TSK’nın Ana Program ve Hedefleri, Harekâta Hazırlık Durumu, Teröristle Mücadele, Karadeniz ve Doğu Akdeniz Deniz Alanlarına Yönelik Güvenlik Değerlendirmesi ve Hudut Güvenliği konularında yapılan faaliyetler ile alınan tedbirler görüşülmüş, personel ve lojistik konuları ile TSK-2033 Yeniden Yapılanma Faaliyetleri hakkında bilgi sunulmuştur. Ayrıca, son dönemde Suriye hududunda yaşanan gelişmeler ele alınmış; bu bağlamda, komşumuz Rusya Federasyonu ile diplomatik ve askerî diyalog kanallarının açık tutularak, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında arzu edilmeyen yeni durumların yaşanmasına engel olacak tedbirlerin alınmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir" denildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Yüksek Askeri Şura kararlarını onayladıktan sonra, YAŞ üyeleri ile verdiği akşam yemeği davetinde bir araya geldi.