YAŞ toplandı

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplandı. Harp Akademileri Komutanı Cömert'in Hava Kuvvetleri, Donanma Komutanı Karahanoğlu'nun Deniz Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında dün toplandı. Şûra üyelerinin Anıtkabir ziyaretinden sonra yapılan toplantıda, görev süreleri dolan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in 30 Ağustos'ta emekli edilmesine karar verildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral Faruk Cömert, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na da Donanma Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nun atanması bekleniyor. Emekliliği gelen 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'un yerine, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un getirilmesi de büyük ihtimal.
45 general emekli olacak
YAŞ'ta, rütbe bekleme süresi sona eren Kara Kuvvetleri'nden 60, Hava Kuvvetleri'nden 23, Deniz Kuvvetleri'nden 18, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan dokuz general ve amiralin yanı sıra GATA, Askeri Yargıtay'da görevli general ve amiraller dahil olmak üzere toplam 117 general ve amiralin durumu değerlendirilecek. 45 general ve amiralin emekli olması, 45 albayın da general ya da emekli olması bekleniyor.
Ağustos 2004'teki YAŞ'ta TSK'daki general sayısı, ordunun yeniden yapılanması çerçevesinde 15'ten 14'e indirilmişti. Bu indirim de Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) kontenjanından yapılmıştı. Bu yıl orgeneral olmak için Şura'ya giren yedi korgeneralin dosyası incelenecek. Konseptte değişiklik olmazsa, bir korgeneral orgeneral rütbesine yükselirken, üç korgeneralin görev süresi uzatılacak, üç korgeneral de emekliye ayrılacak. Bir ihtimal de, KKK'daki general sayısının 15'e çıkarılması. Bu durumda, hava orgeneral Cömert' ten boşalan Harp Akademileri Komutanlığı'na bir karacı orgeneral getirilecek. Böylece, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki komutan yardımcılığı kadrosuna bir havacı orgeneral atanarak denge korunacak.
Özkök bir yıl daha görevde
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün görev süresi 30 Ağustos 2006' ya kadar sürecek. Özkök'ten sonra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, 2008'de de Org. Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor.
AKP iktidarından önce, sırasıyla Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın verdiği akşam yemekleri, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ilk kez katıldığı Ağustos 2003 Şûrası'yla sona ermişti. 2003'ten itibaren sadece Çankaya Köşkü'nde yemek verilirken, Erdoğan'ın eşinin türbanlı olması gerekçe gösterilmişti. Erdoğan, yemeklere eşsiz katılmıştı. Erdoğan'ın, yarın Cumhurbaşkanı'nın vereceği yemeğe yine eşsiz katılması bekleniyor.
YAŞ'a kimler katıldı?
YAŞ toplantısına Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. İbrahim Fırtına, Jandarma Genel Komutanı Org. Fevzi Türkeri, 1. Ordu Komutanı Org. Hurşit Tolon, 2. Ordu Komutanı Org. Şükrü Sarıışık, 3. Ordu Komutanı Org. Orhan Yöney, Ege Ordu Komutanı Org. Sabahattin Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Org. Fethi Remzi Tuncel, Harp Akademileri Komutanı Org. Faruk Cömert, Eğitim ve Doktrin Komutanı Org. İsmail Koçman, Genelkurmay İkinci Başkanı Org. İlker Başbuğ ve Donanma Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nun yanı sıra ilgili diğer generaller katıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7536087536080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.