Yasa aynı suç aynı karar farklı

Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK), hukuki durumları aynı olan iki mahkûma farklı uygulandı. Aynı davada mahkûm olan Nazime Ceren Salmanoğlu, 'yeni TCK'nın lehe hükümler getirdiği' gerekçesiyle Sivas'ta mahkeme kararıyla tahliye edildi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK), hukuki durumları aynı olan iki mahkûma farklı uygulandı. Aynı davada mahkûm olan Nazime Ceren Salmanoğlu, 'yeni TCK'nın lehe hükümler getirdiği' gerekçesiyle Sivas'ta mahkeme kararıyla tahliye edildi. Ancak, Adana Ağır Ceza Mahkemesi, davanın diğer mahkûmu Fatma Deniz Polatbaş'ı 'Lehe hükümler yok' diyerek bırakmadı.
Yasadışı silahlı örgüt üyeliği suçu, mevcut TCK'nın 168/2. fıkrasında düzenleniyor. Söz konusu fıkra bu suça 10 ile 15 yıl arasında hapis cezası öngörüyor. Oysa 1 Nisan'da yürürlüğe girecek olan yeni TCK'da aynı suçun cezası 5 ile 10 yıl sınırına düşürülüyor.
Aynı şekilde, 'iyi hal indirimi' konusunda da mahkûmlar lehine değişiklik var. Mevcut TCK'nın 59. maddesi, mahkemelere cezalarda altıda birden fazla olmamak üzere indirim yapabilmesi için takdir hakkı sağlarken, yeni TCK, indirimin cezanın beşte birine kadar yapılabileceğini öngörüyor.
Mahkûmlar lehine olan bu hükümler, yasanın yayımıyla derhal uygulanmaya başlanmış ve bugüne kadar aralarında PKK ve sol örgüt üyeleri dahil onlarca hükümlü-tutuklu 'cezalarında değişiklik olabileceği' gerekçesiyle tahliye edildi. Sivas katliamı hükümlülerinden bazıları da bu şekilde tahliye edildi.
Mahkemelerin, aynı yasa maddesini farklı uygulayabileceklerini gösteren örnek, avukatlarının anlatımına göre şöyle gelişti: 1999'da yasadışı gösteri ve örgüt üyeliği suçlamalarıyla gözaltına alınarak yargılanan Nazime Ceren Salmanoğlu ile Fatma Deniz Polatbaş Adana DGM'de yargılanarak mahkûm edildi. Sivas'ta cezasını çeken Ceren Salmanoğlu, başvurusu üzerine 'Yeni TCK'nın lehe hükümler getirdiği' gerekçesiyle tahliye edildi. Ancak, Ceren'le birlikte aynı davadan 18 yıl ağır hapse hükümlü Fatma Deniz Polatbaş'ın, aynı gerekçeyle dile getirdiği tahliye isteminin reddedildiği ortaya çıktı. Adana Ceza Mahkemesinin oybirliğiyle verdiği ret kararı şöyle: "1 Nisan 2005'te yürürlüğe girecek olan 5237 sayılı TCK'da hükümlü lehine indirim öngören düzenlemeler var ise de; hükümlü hakkında uygulanan TCK 168/2. madde ile 59. maddelerde, 5237 sayılı yasada lehe bir hüküm getirilmediğinden, bu nedenle yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihte de hükümlünün cezasında bir değişiklik olmayacağından talebin reddine."


    http://www.radikal.com.tr/7411737411730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.