Yasa yok ceza var

Bir çok toplatma kararı verilen ve genel yayın yönetmeni Erol Özkoray hakkında birçok dava açılan...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Bir çok toplatma kararı verilen ve genel yayın yönetmeni Erol Özkoray hakkında birçok dava açılan İdea Politika Dergisi'nin internet sitesinin yayını mahkeme kararıyla durduruldu. Mahkemenin verdiği kararla İdea Politika'nın internet sitesi Basın Kanunu'ndaki basılı eser kapsamına alınmış oldu.
Türk Silahlı Kuvvetleri'ni eleştiren yayınlarıyla dikkati çeken derginin Bahar, Yaz ve Güz sayılarındaki iki yazı için TCY'nin 159/1. maddesi uyarınca, "Devletin güvenlik kuvvetlerini tahkir ve tezyif etmek" iddiasıyla dava açılırken, dört yazı için de aynı gerekçeyle soruşturma açıldı.
Web sitesine kapatma
Bu arada Şişli Cumhuriyet Savcılığı, dergi hakkında dava ve soruşturma açılmasına neden
olan yazıların 'http://www.ideapolitika.com'isimli web sayfasında da yer aldığını belirterek sanal yayının durdurulmasını istedi. Bunun üzerine dosyayı inceleyen Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yayının durdurulmasına karar verdi.
Sanal yayın basılı eser
Mahkeme kararında, internet yayınını 5680 sayılı Basın Kanunu'nun 3/2. maddesindeki basılı eser kapsamında değerlendirerek bir ilke imza attı. Makeme kararında, "Suç sayılan yayınları nakletmek" fiilini düzenleyen TCY'nin 162. maddesi göz önünde bulundurdu. Kararda, İdea Politika dergisinin web sitesi Basın Yasası'nın ek 1/1. maddesindeki mevkute (süreli) olan ve olmayan basılı eserler kategorisine konularak yayın durdurma kararı verildi. Ancak İnternet yayını bir Fransız şirketi üzerinden yapıldığı için karar uygulanamadı. Ama siteye girişler teknik olarak engellendi.
Aynı teknikle PKK'nın yayını organlarından Almanya'da yayımlanan Özgür Politika gazetesinin sitesi ile Türkiye'de yasal olarak satılan Yedinci Gündem gazetesinin web sayfalarına girişler de engelleniyor.
'Kanunsuz suç olmaz'
Hukukçular, Türkiye'de internet yayıncılığı konusunda yasal bir düzenleme bulunmadığını belirterek 'kanunsuz suç' olamayacağını söyledi. Şişli 2. Asliye Ceza Mahmekemesi'nin
kararının yanlış olduğunu belirten hukukçular, şunları söyledi:
'Karar yanlış'
Türk Ceza Kanunu'nun 1. maddesine göre kanunun suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez. "Yani suçta ve cezada kanunilik kuralı evrensel hukuk ilkesidir. Türkiye'de ise bu konuyla ilgili bir yasal düzenleme yok. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi daha önce açılmış bir davayla ilgili olarak 'Yasal düzenleme yoktur' diyerek yayın durdurma talebini reddetmiştir. Burada ise 'Kanunsuz suç olmaz' ilkesinden hareketle tanımı yapılmamış bir suç cezalandırılmıştır. Bu durumda yayın durdurma kararının uygulama kabiliyeti hukuka uygun değil.
Bu verilen ikinci ceza
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi de Superonline web sitesinin eski forumlar koordinatörü Coşkun Ak hakkında, yöneticisi olduğu sayfaya kim olduğu bilinmeyen bir kişi tarfından gönderilen bir yazıyla ilgili TCK'nın 159. maddesini ihlalden 40 ay hapis cezası vermişti. Mahkeme "İnternetle işlenen suçlar bakımından yasal bir düzenleme olmadığını kabul etmekle sanığın durumu yazı sahibinin kimliğini açıklamayan mevkute sorumlu müdürünün durumuna benzemektedir" demişti.
'Ek madde çözüm değil'
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği RTÜK Yasa tasarasında yasa hükümlerinin, internet ortamında da uygulanacağı hükmediliyor. Ancak hukuçular Basın Kanunu hükümlerine ek bir madde ile internet yoluyla işlenen suçlar bakımından sorunun çözülemeyeceğini belirterek,
"İnternetle işlenen suçlar bakımından kimin sorumlu olacağı, servis sağlayıcılarının sorumluluğunun ne olacağı, web sayfasının sahibinin sorumluluğunun belirlenmesi gerekir" diyor.