Yasada rötuş 'imar'a takıldı

Yarın yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yapılacak değişiklikler kaçak yapılara ilişkin düzenlemede çıkan tartışmalar nedeniyle bugüne kaldı.

ANKARA - Yarın yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yapılacak değişiklikler kaçak yapılara ilişkin düzenlemede çıkan tartışmalar nedeniyle bugüne kaldı.
Yeni TCK'nın bazı maddelerinde değişiklik öngören yasa teklifi dün Meclis Genel Kurulu'nda ele alındı. TCK'nın 'imar kirliliğine neden olma'yı düzenleyen 184. maddesinde yer alan "Yapı kullanma izni alınmamış binalarda herhangi bir sınai faaliyetin icrasına müsade eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" şeklindeki hükmün kaldırılmasını öngören teklif AKP içinde tartışma yarattı. Bazı AKP'liler öngörülen hapis cezasının aynen kalmasını isterken, bazıları tekliften yana görüş bildirdi. Bazı AKP'liler ise 184. maddenin TCK'dan tamamen çıkarılmasını istedi.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek de değişiklikle ilgili endişelerini dile getirince, AKP yönetimi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da görüşünün alınması ve tam bir uzlaşmanın sağlanması için yasa teklifinin görüşmelerini bugüne erteleme kararı aldı.


    http://www.radikal.com.tr/7425197425190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.