Yasadışı dinlemeye 6 tutuklama

Yasadışı dinlemeye 6 tutuklama
Yasadışı dinlemeye 6 tutuklama
İzmir merkezli 13 ilde polislere yönelik yürütülen yasadışı dinleme operasyonunda 6 kişi tutuklandı.

RADİKAL-İzmir merkezli olarak toplam 13 ilde, yasa dışı dinlemelere yönelik olarak yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 32 polisten, aralarında birinci sınıf emniyet müdürü Hasan Ali Okan'ın da bulunduğu 6'sı tutuklandı, 16'sı adli kontrollü olarak serbest bırakıldı. 10 polis hakkındaki işlemler ise sürüyor.
İzmir'de yasa dışı dinlemelerle ilgili operasyon kapsamında dün İzmir Adliyesi'ne sevk edilen  2 polisin tamamı, üç grup halinde, tutuklanmaları istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Sulh ceza hakimi, ifadelerini aldığı 22 polisten, geçmişte İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde İstihbarat Şube Müdürlüğü, ardından İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı görevlerini yapan, 2011 yılı temmuz ayında Batman İl Emniyet Müdürü olarak atanan,17 Aralık sürecinden sonra ise açığa alınan Hakan Ali Okan ile Kürşat Şenol Yılmaz, Burak Cemal Yılmaz, Hamza Doğan, Haldun Çabuk ve Talha Ülkümen tutuklandı. Tutuklanan 6 kişi dışındaki 16 polis ise adli kontrollü olarak serbest bırakıldı. 10 kişinin ise sulh ceza hakimliğindeki ifade alma işlemleri sürüyor.


SAYGILI DESTEK VERMEYE GELDİ
Bu arada eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı da gece yarısı, İzmir Adliyesi önüne gelerek, gözaltındaki polislerin ailelerini destek verdi.
Saygılı, "Kararları mahkeme verdiği için saygı duymak zorundayız. Ama eleştirebiliriz. Uygulamalar, operasyon ve gözaltılar tamamen hukuk dışı" dedi.

İZMİR/DHA

Yasadışı dinlemelerde sabah baskını

İzmir Valiliği'nden 'paralel' açıklaması: 62 şikayet vardı