Yasağı eleştiren beş gazeteciye dava açıldı

Ermeni Konferansı'nı iptal ettiren Hukukçular Birliği'nin suç duyurusu üzerine Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan ile gazete yazarları Erol Katırcıoğlu...

İSTANBUL - Ermeni Konferansı'nı iptal ettiren Hukukçular Birliği'nin suç duyurusu üzerine Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan ile gazete yazarları Erol Katırcıoğlu, Murat Belge, Haluk Şahin ile Milliyet yazarı Hasan Cemal hakkında, o dönemde kaleme aldıkları yazıları nedeniyle 'yargıyı etkilemek ve devletin yargı organlarını aşağılamak' suçlarından dava açıldı. İddianamede, 'konferansın iptalinin düşünce özgürlüğüne darbe' olduğu yorumları, suç kabul edildi.
Bağcılar Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır, Hukukçular Birliği Yönetim Kurulu üyesi avukat Kemal Kerinçsiz ile birlikte altı avukatın yaptığı suç duyurusu üzerine beş gazeteci hakkında başlattığı soruşturmayı tamamlayarak dava açtı. Yazarların, konferansın iptalinden sonraki yazılarından kimi cümlelere yer verilen iddianamede, bu yazılarda 'başta Adalet Bakanlığı ve tüm hâkim ve savcıların zan altında bırakılacak ifadelerle küçültüldüğü, yargılama aşaması tamamlanmamış ve kesinleşmeyen mahkeme kararı hakkında, tek taraflı ve önyargılı ifadeler kullanarak kınandığı, karar içeriğiyle alakalı haksız yorum ve eleştiriler getirilerek, hukuka olan saygının ötesinde baskıcı bir anlayış sergilendiği' öne sürüldü.
İddianamede Cemal ve Belge'nin TCK 288. maddeye göre 'Bir olayla ilgili soruşturma veya kovuşturma sonuçlanıncaya kadar savcı, hâkim, mahkeme, bilirkişi veya tanıkları etkilemek amacıyla sözlü veya yazılı beyanda bulunmak' ve TCK'nın 301. maddesine göre de 'devletin yargı organlarını alenen aşağılamak' suçundan ikişer kez, Şahin ve Katırcıoğlu'nun her iki maddeden birer kez, Berkan'ın ise sadece 'yargıyı etkileme' suçundan cezalandırılması istendi. 6 ay ile 10 yıl arasında değişen cezalara çarptırılmaları istenen gazeteciler, 7 Şubat'ta Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.
Yasaklama kararı iptal edilmişti
İstanbul 4. İdare Mahkemesi 'İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları Konferansı'nı, yapılmasına bir gün kala ertelemişti. Akademi ve hukuk çevreleri başta olmak üzere kamuoyu karara tepki göstermişti. Konferanstan sonra bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi de 4. İdare Mahkemesi'nin verdiği 'yürütmeyi durdurma' kararını ortadan kaldırmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7649987649980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.