Yasak başhekimlerle sınırlı

Başhekimlere özel muayenehane açma yasağı getiren Sağlık Bakanlığı, doktorları ise 'yasayla değil, parayla' kamuya çekecek.

ANKARA - Başhekimlere özel muayenehane açma yasağı getiren Sağlık Bakanlığı, doktorları ise 'yasayla değil, parayla' kamuya çekecek. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, doktorlara kamuda ya da özel muayenehane arasında tercih yapma zorunluluğu getirilmesi konusunda bir çalışmaları olmadığını belirterek, bunu 'ücret politikasıyla' özendirdiklerini söyledi.
Akdağ, göreve geldiklerinde doktorların yüzde 90'ının muayenehanesi olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Tam gün çalışanlara ek ödeme ve primler sonucu, muayenehaneler kapanmaya başladı. SSK'dan devralınanlarla birlikte kamuda 23 bin uzman hekim var. Kamudaki 11 bin doktor muayenehanesi olmadan çalışıyor. Hekimlerin hem kamuda çalışıp hem de muayenehanede çalışıp kazanmaları süreci, bir asırlıktır. Bunu, kanunlarla hemen ortadan kaldırmak yerine, uygulanan politikalarla bu yöne doğru çekiyoruz."
Şeflerin durumu belirsiz
Akdağ, hastanelerdeki şef ve şef yardımcıları için hastane yöneticilerinde olduğu gibi tercih zorunluluğu getirilmesinin söz konusu olup olmadığı sorusuna ise "Bunu, süreç gösterecek" karşılığını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7590937590930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.