Yasak kalktı, grip başladı

Sağlık Bakanlığı, Iğdır'ın Aralık ilçesinde tavuklarda kuş gribi görülmesinin ardından dün bir açıklama yaparak...

İSTANBUL / ANKARA - Sağlık Bakanlığı, Iğdır'ın Aralık ilçesinde tavuklarda kuş gribi görülmesinin ardından dün bir açıklama yaparak 'insanda kuş gribi vakası'na rastlanmadığını ve gerekli bütün tedbirlerin hızla alındığını açıkladı. Hastalığın bölgeye Kafkaslar'dan gelen göçmen kuşlar tarafından getirilmiş olabileceği sanılıyor. Kuş bilimci Prof. Dr. Mehmet Sıkı ise Manyas'ta kuş gribi görülünce konulan av yasağının geçen hafta kaldırıldığını hatırlatarak, bu konuda yanlış yapıldığını söyledi.
Bölgede son durum
Kuş gribi teşhisi üzerine Sağlık Bakanlığı'ndan iki görevli Iğdır'a giderek, Tarım Bakanlığı ekipleri ile koordineli çalışmaya başladı. Tarım Bakanlığı da bölgede entegre tesis olmadığına dikkat çekerek, "Halk sağlığı açısından endişe verici durum yok" dedi. Tarım Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre ihbarlar gelir gelmez geçiçi karantina tedbirleri alındı, 26 Aralık'ta analiz sonucu alınınca 10 km. çaplı alanda kalıcı karantinaya geçildi. Genetik tanı için AB referans laboratuvarına örnek gönderilecek. Bakanlık bölgede 1559 hayvanı öldüren hastalığın kaynağının Kafkaslar üzerinden gelen göçmen kuşlar olabileceğini düşünüyor.
Ege Üniversitesi öğretim üyesi ornitolog (kuş bilimci) Prof. Dr. Mehmet Sıkı ise Çevre Bakanlığı'nın kanatlı hayvan avı yasağını geçen hafta kaldırmasının yanlış olduğunu söyledi.
'Ben uyarmıştım'
Prof. Sıkı, "Daha önce de asıl sorunun kışın ortaya çıkacağını söylemiştim. Kuş gribi özellikle yaban ördekleri, yaban kazlarıyla yayıldığından, bunların göçü de kışın yurdumuzdan başladığından, hastalığın kışın yayılması doğaldır. Bu dönem avlanma olmasaydı daha iyi olurdu" dedi.
Türkiye'de irili ufaklı 500 sulak alan olduğunu vurgulayan Sıkı, "Buralarda milyonlarca su kuşu konaklıyor. Kuğu, yaban ördeği ve kazı göçleri yeni başladı. Bu mart sonuna kadar sürecek. Iğdır Ukrayna'dan gelip Çoruh ve Doğu Anadolu vadilerini takip ederek Suriye üzerinden Afrika'ya aşan kuş göç yolu üzerinde" diye konuştu. (aa, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7674617674610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.