'Yasak yetmez, zam gerek'

ANKARA - Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, bugün başlayan ve sigara yasağını genişleten uygulamayı desteklediklerini açıklayarak, sigara içmeyen bir toplum yaratmak için sigara üzerindeki vergi yükünün artırılmasını önerdi.
Karakuş yazılı açıklamasında, Türkiye’deki sigara fiyatlarının gelişmiş ülkelerin çok altında olduğuna dikkat çekerek, sigara kullanımını caydırmak için mevcut fiyatların iki katına çıkarılması gerektiğini vurguladı. Sigara üzerinde halen yüzde 58 ÖTV, yüzde 18 de KDV olduğunu hatırlatan Karakuş, ÖTV’nin yüzde 100’e kadar yükseltilebileceğini belirtti.
Halkın tamamını etkileyen akaryakıt gibi ürünler üzerindeki vergi yükünü artırmak yerine, halkın dar bir kesiminin kullandığı sigara üzerindeki vergi yükünü artırmanın, devlet bütçesi ve halk sağlığı açısından büyük fayda sağlayacağını dile getiren Karakuş, “Dumansız hava sahası, fiyat yükselterek desteklenmeli, böylece bir taşla iki kuş vurulmalı” dedi.
Karakuş, fiyatlar artarsa özellikle çocuk yaştaki içicilerin sigaraya ulaşmalarının büyük oranda önleneceğini, bunun yanı sıra dar gelirlilerin de sigara bırakma yoluna giderek sağlıklarına ve ceplerine katkı yapacaklarını kaydetti. Karakuş, “Avrupa’nın neredeyse en ucuz sigarası Türkiye’de satılıyor. Bu fiyat özendirici olmaktan mutlaka çıkarılmalı” dedi. (Radikal)