Yasak yoksa sorun yok: İzmir ve Ankara'da coşkulu kutlama

Yasak yoksa sorun yok: İzmir ve Ankara'da coşkulu kutlama
Yasak yoksa sorun yok: İzmir ve Ankara'da coşkulu kutlama
İzmir, Ankara, Kocaeli gibi şehirlerde 1 Mayıs sendikaların öncülüğünde görkemli kutlamalara sahne oldu. Kutlamalarda herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.

1 Mayıs kutlamalarına herhangi bir yasak kararı bulunmayan şehirlerde coşku ile kutlandı. İzmir, Gündoğdu Meydanı'nda tarihinin en görkemli kutlamalarına sahne oldu. Onbinlerce kişinin katıldığı kutlamada üniversite öğrencileri ve öğretim üyelerinin kalabalık korteji dikkat çekerken başta Türk-İş olmak üzere işçi sendikaları güçlü bir katılım gerçekleştirdi. Ankara ve Kocaeli'de de 1 Mayıs büyük kalabalıklar tarafından kutlandı.

İZMİR

İzmir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Alsancak Gündoğdu Meydanı ve Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda ayrı ayrı kutlandı. İzmir'de 1 Mayıs nedeniyle çeşitli sendika ve sivil toplum örgütleri, kentte önceden belirlenen noktalarda saat 11.00'den itibaren toplanmaya başladı. Türk-İş üyeleri Basmane, DİSK üyeleri Kahramanlar, Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri ve bazı sendikalar ile siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı'nda, KESK üyeleri de Konak Pier üst geçidi altında toplandı. Grupların kalabalıklaşmasının ardından kutlamaya katılanlar, kortejler eşliğinde Gündoğdu Meydanı'na yürüyüşe geçti. 7'den 70'e çok sayıda İzmirlinin oluşturduğu kortej ilerlerken, davul zurna eşliğinde halaylar çekildi, sloganlar atıldı. Güneşli bir günde gerçekleşen kutlamayla ilgili Gündoğdu Meydanı ve çevresinde yaklaşık 3 bin polisle hem havadan, hem de karadan geniş önlem alındı.
Kortejlerin ulaşmasıyla birlikte saat 13.00'te Gündoğdu Meydanı'ndaki kutlamalar başladı. Kutlamalara katılan işçiler sık sık 'Susma haykır taşerona baş kaldır', 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Genel grev genel direniş' sloganları attı. Ayrıca 'Kıdem tazminatıma dokunma', 'Sağlıkta taşeron ölüm demektir' pankartları da dikkat çekti. 
Bornova'da ise İşçi Partisi, Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu ve İzmir Tabip Odası bir kutlama düzenledi. Buradaki kutlamayı düzenleyenlerin, "Gündoğdu Meydanı'nda İstiklal Marşı okunmayacağı", "mitingin çözüm süreci için kullanılacağı" ve "bazı gruplarla aynı alanda bulunmak istememeleri" gibi gerekçelerle ayrı kutlama yaptıkları bildirildi. 
Bu durum Gündoğdu Meydanı'ndaki mitingte eleştirildi. Özellikle İşçi Partisi yetkilileri tarafından aksi yönde açıklamalara yapılmasına rağmen, Gündoğdu Meydanı'ndaki kutlamalar sırasında şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Düzenleme komitesi adına kürsüden anons yapan sendikacılar alandaki Türk bayraklarına dikkat çekerek, "Bugün bu alanda Türk bayrağı olmayacağını söyleyerek 1 Mayıs'ı bölenler görsün diye herkes Türk bayragını havaya kaldırsın. Bu onlara verdiğimiz en güzel yanıttır" anonsu yaptı.
1 Mayıs kutlamalarına katılan CHP İl yöneticileri de basın mensuplarına yaptıkları açıklamada İstiklal Marşı'nın okunduğuna dikkat çekerek, törenleri Bornova'da ayrı kutlayan İşçi Partisi'nin haklı olmadığının ortaya çıktığını söyledi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın alana geldiği kürsüden anons edildi. Alandakilerin büyük bir bölümü alkışlarken, deniz kenarındaki küçük bir grup ise protesto etti.
Kutlamalara katılanlar arasında spor kulüplerinin taraftarları ile Anti Kapitalist Müslümanlar Derneği üyeleri de yer aldı. 

ANKARA

Başkent'te DE 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara Garı önünde toplanan gruplar mitingin yapılacağı Sıhhıye Meydanı'na yürüdü. KESK, DİSK, TMMOB, TTB gibi sendika ve meslek kuruluşlarının yanı sıra CHP, EMEP, ÖDP gibi siyasi partilerin de destek verdiği 1 Mayıs kutlamaları kapsamında Ankara Garı önünde gruplar sabah saatlerinden itibaren toplandı. Sıhhıye Meydanı'nda yapılacak miting nedeniyle Talatpaşa Caddesi, Atatürk Bulvarı ile Necatibey Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi'nin bir kısmı trafiğe kapatıldı. Miting süresince Metro Sıhhıye İstasyonu da kapatılırken, Sıhhıye ve Tandoğan'da düzenlenecek mitingler nedeniyle 3 bin polis görev aldı.

KOCAELİ

Kocaeli'de DİSK, KESK, TMMOB VE TTB'nin çağrısıyla gerçekleştirilen 1 Mayıs'a katılım bir hayli yoğundu. Türk-İş'e bağlı Belediye İş de alandaydı. Birleşik Metal-İş'in fabrika fabrika kendi pankartlarıyla katılım sağladığı yürüyüşe kamu emekçilerinin de yoğun katıldığı gözlendi. Mitinge 10 bini aşkın kişi katılırken CHP ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri BDP , EMEP, ESP ve SDP de alandaydı. (Ajanslar)