Yasaklar sürekli peşinde

Sorguda 63 gün kalmıştı. Bunun 50 gününde bağlıydı gözleri.
Ülkede 12 Eylül vardı. Sorgudan çıkınca hücresinde bazı gençler bekliyordu onu. Birkaç skeç hazırlamışlardı sorgunun ağırlığını hafifletmek için.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Sorguda 63 gün kalmıştı. Bunun 50 gününde bağlıydı gözleri.
Ülkede 12 Eylül vardı. Sorgudan çıkınca hücresinde bazı gençler bekliyordu onu. Birkaç skeç hazırlamışlardı sorgunun ağırlığını hafifletmek için. Gönderildikleri askeri cezaevinde oyun yazmak yasaktı. Kâğıt ve kalem yalnızca mektup yazmak için veriliyordu. "Ailemize mektup yazacağız" dediler başgardiyana. Gelen kâğıtların bir kısmıyla bir kalemi sakladılar.
İşte onlarla başladı Hasan Öztürk yazmaya. Oysa o güne kadar ne lisedeki edebiyat öğretmeni yazdırabilmişti, ne 'Yaz da ben yöneteyim' diyen Yılmaz Onay, ne de yönettiği gazetede köşe yazarı olması için ısrar eden Hasan Hüseyin. Hatta edebiyat öğretmeni romancı olması için ısrar ederken, o, 'Başkası yazsın romanı, biz devrim yapalım' diye düşünüyordu.
Mecburen devlet sanatçısı!
Ama cezaevinde iş başa düşmüştü.
Yazdığı ilk skeci çok beğendi koğuş arkadaşları. Hemen orada 'sahneye' koydular. Cezaevinde yazmak, yazılı belge bulundurmak yasaktı. Bu yüzden oyun ezberlenince kâğıtlar yok ediliyordu.
Uzun süre yatacağını düşündüğü için başlamıştı oyun yazmaya. TCK 141'den beş yıla mahkûm oldu. Üç yıl yatıp çıktığında yedi oyun yazmıştı. Ama tek bir oyununu yazılı olarak dışarı çıkarabilmişti. Onu da dışarı çıkacak bir arkadaşının parkasının omuzundaki astara dikerek...
"Cezaevine düşünce başladı yazarlık serüvenim. Daha önce ısrara karşın hiç düşünmemiştim. Bu yüzden kendime 'devlet sanatçısı' diyorum. 141'in kalkması iyi olmadı. Çünkü bu ülkede çok şair ve yazar yetiştirdi o madde. Ama yine de ben devlete güveniyorum. Başka yasalarla yazar ve şair yaratmaya devam edecektir."
Çileli yolculuk
Yazarlığa kadar uzun bir yol kat etmiş Hasan Öztürk: "Gemlik'in Narlı Köyü'nde yoksul bir ailenin 11'i ölmüş 15. çocuğu olarak dünyaya geldim. Çalışmaya 11 yaşında başladım. Dağdan odun, kömür getirme, balıkçılık, bel ve çapa gibi tarım işçiliği, gemicilik ilk işlerimden."
İktisadi ve ticari ilimler akademisinde okumak üzere Ankara'ya gidiyor Öztürk. Ankara'dayken 1963'te Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) gidip gelmeye başlıyor. 66'da TİP üyesi, 68'de TİP Çankaya İlçe Yönetim Kurulu üyesi, askerlik dönüşü de ilçe başkanı oluyor. 12 Mart'tan sonra TİP kapatıldığında da ilçe başkanıdır.
Okulu bitirince bir bankada çalışmaya başlıyor. DİSK'e bağlı Bank-İş'in işyeri temsilcisi oluyor. 1967' de sendikal faaliyetlerinden dolayı Urfa' ya tayin ediliyor. Sürgüne gitmeyip banka hakkında dava açıyor. Üç yıl süren yargılama sonucunda bankayı tazminat ödemeye mahkûm ettiriyor. Bu, bankalara karşı kazanılan ilk davadır ve benzeri konular içtihat oluşturur.
Bu arada TKP ile ilişkiye girer. 1977'de illegal TKP'nin üyesi olur. Yılmaz Onay, Ali Özoğuz gibi sanatçılar Çağdaş Sahne'nin şirket müdürlüğünü önerirler. Kabul eder ve tiyatroyla da ilişkisi başlar.
Bu arada TKP Merkez Komite'ye bağlı Teknik Komite'de çalışmaktadır. 12 Eylül darbesi olur. Hasan Öztürk Bursa'dadır. 1981'in Mayısı'nda gözaltına alınır. İşte bu gözaltı, sorgu, tutukluluk ve mahkûmiyet sürecinde başlar yazarlığı. Beş yıl ceza alır, üç yıl yatar, şartlı tahliye olur.
Artık Bursa'da yaşamaktadır ve TKP' nin il sorumlusudur. Yazarlığı da sürmektedir. Tiyatrodan anlayanlara gösterir yazdıklarını. Beğenirler. İyice cesaretlenir.
Yolu yine DAL'a düşer
1990'da Ankara'dadır ve 141-142'nin kalkması için oluşturulan komitenin sözcüsüdür. Taleplerini dile getiren toplantı yapınca, işkencesiyle ünlü DAL'da 13 gün sorgulanır, sonra tutuklanır. Yine 141'den yargılanır. Beş ay yatar. 141-142'nin kalkması gündeme gelince tahliye edilir.
Tutuklanınca, mali müşavirliğini yaptığı firmalar ilişiğini keserler. Öğretmen olan eşinin Selçuk'ta kooperatif evi vardır. Kendisi de emekli olmuştur. Selçuk'a yerleşmeye ve yazarlık yapmaya karar verir.
1991'de Hasan Öztürk kendini tümüyle oyun yazmaya verir. Bir de Salihli Belediyesi'nin oyun yazma ödülünü iki kez üst üste alınca bir daha bırakmamak üzere yazarlığa başlamıştır artık. Yunus Nadi ödüllerini alır. Devlet Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları repertuvarında oyunları yer alır, oynanır. TRT'ye 'Arkası Yarın'lar yazar.
Selçuk'ta Atatürkçü Düşünce Derneği' nin oluşturduğu bir amatör tiyatro topluluğu vardır. Yardım isterler. O da 1994'te sanat yönetmenliğine başlar. Çevre illere, ilçelere turneler yaparlar. 10 oyun sahneye koyar Hasan Öztürk. Bu arada Selçuk Belediye Başkanlığı'nı CHP'li Vefa Ülgür kazanır. Sanata ve kültüre önem veren Ülgür 2000'de işbaşına gelince ilk girişimlerinden biri olan Selçuk Belediyesi Efes Tiyatrosu'nu kurar. Selçuk'ta ve çevresinde demokratik toplum kuruluşları adına oyunlarını ücretsiz oynarlar. Öztürk de tiyatronun sanat yönetmeni olmuştur:
"Beşinci sezondur oyun koyuyorum bu tiyatroda. Bu 19. oyundu. 11 yılda 29
oyun sahneye koydum Selçuk'ta. Yaşları sekiz ile 55 arasında olan 250'nin üzerinde Selçukluyu sahneye çıkardım. Selçuk'un nüfusu 25 bin. Bu ilçenin her sokağında en az üç dört oyuncum vardır."
Hasan Öztürk'ün son yazdığı oyunun adı 'Babalar'dır. Öyküye göre cehenneme giden ünlü şair 'Can Baba'nın şarap tanrısı Dionysos'la olan arkadaşlığı ve dünyaya gelip bu memleketin rezilliklerine tanık olmaları anlatılır.
'Babalar'a kaymakam şakası
Oyunun galası 15 Aralık'ta Selçuk'ta yapılır. Dokuz gün sonra Hacı Bektaş Derneği yararına oynarlar. Aliağa'da da Demokrasi Platformu yararına sahnelenir 'Babalar'. Dördüncü kez Selçuk'ta CHP için sahneye çıkacaklarken Selçuk Kaymakamlığı'ndan bir yasaklama yazısı gelir. Gerekçesi de 'oyunun içeriğinin izleyiciler arasında farklı görüş ve fikir ayrılıklarına yol açabileceği değerlendirildiğinde oluşması muhtemel olayları önlemek'tir.
Sırtını Efes antik kentine, o muhteşem tarih içindeki dev antik tiyatroya dayamış Selçuk gibi bir ilçede, 3 bin yıl öncesinde tiyatroya gönül vermiş insanların yaşadığı topraklarda, MS 2005'te bir oyunun yasaklanması bir 'kaymakam şakası' olmalı.
Sanat yönetmenliğini yaptığı tiyatro adını sanatçıların baştacı edildiği 3 bin yıllık kentten alsa da, Hasan Öztürk'ün ilk yazdığı oyundan son yazdığına kadar yasaklar hiç peşini bırakmamış.


    http://www.radikal.com.tr/7371347371340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.