Yasakların valiliği

Anayasa'daki 'dil yasağını' kaldıran değişiklik paketi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayında beklerken, Batman Valiliği, Kürtçe köşe yazısı yayımladığı için Batman Doğuş gazetesini kapattırdı.

ANKARA - Anayasa'daki 'dil yasağını' kaldıran değişiklik paketi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayında beklerken, Batman Valiliği, Kürtçe köşe yazısı yayımladığı için Batman Doğuş gazetesini kapattırdı. Karar üst mahkemece kaldırılırken, valilik, belediyenin 'Batman 1. Kültür Sanat Festivali'ni de 'devletin temel ilkeleri ve Türk kültürüne aykırı' olduğu gerekçesiyle iptal etti.
Mahkemeden döndü
Üç gün önce girişimde bulunarak haftalık yayınlanan Batman Expres gazetesini kapattıran Batman Valiliği, bu kez
1 Ocak 2001 tarihinde yayın hayatına başlayan günlük Batman Doğuş gazetesini hedef aldı.
Gazetenin valiliğe Basın Kanunu uyarınca verdiği beyannamesinde yayın dilinin
'Türkçe' olduğunu bildirdiği halde, dört gündür Kürtçe 'Beroj' (Güne Doğru) köşesinde yazı yazılmasını yasaya aykırı bulan valilik, gazetenin süresiz kapatılmasını istedi.
Batman Asliye Ceza Mahkemesi de, süresiz kapatma kararı verdi. Ancak gazetenin sahibi Hamdullah Uyanık, gazetede Kürtçe köşe yazısı yazıldığını bildirmek için süresinde ek bildirimde bulunduklarını belirtti, karara itiraz etti. İtirazı görüşen Batman Ağır Ceza Mahkemesi, alt mahkeme kararını oybirliğiyle kaldırdı.
Festivale de yasak
Valilik dün de Batman Belediyesi'nin düzenlediği 'Batman Kültür ve Sanat Festivali'ni yasakladı. 14-20 Ekim arasında yapılması planlanan festivalin iptal gerekçeleri arasında şunlar sayıldı:
"Festivalin tertip komitesi ve etkinlikleri icra edecek sanatçı ve yazarların kimlik ve sabıka kaydı bilgisi yok; bazı sanatçılar hakkında soruşturma var; etkinliklerin bir kısmı devletin temel niteliklerine, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve devletin kültür politikasına aykırı; festivallerin ruhuna ve amacına aykırı şekilde belli bir siyasi görüşün propagandasını yapar nitelikte ve toplumda ideolojik ve etnik ayrımcılığı körükleyebilecek bir yapıda."
Batman Valiliği geçen yıl da, belediyece bazı yerleşim yerlerine Kürtçe isim verilmesine ilişkin kararı Danıştay tarafından iptal ettirmişti. Yasaklanan isimler arasında Mahatma Gandi ve Yılmaz Güney de vardı.