Yasaklı koca eşini öldürdü

Kadıköy'de, 'aile içinde şiddet uygulayan kişinin rehabilite edilmesini sağlayacak bir merkezin olmaması' yönündeki eleştirilere dayanak olacak bir olay yaşandı.

İSTANBUL - Kadıköy'de, 'aile içinde şiddet uygulayan kişinin rehabilite edilmesini sağlayacak bir merkezin olmaması' yönündeki eleştirilere dayanak olacak bir olay yaşandı. Eşini tehdit ettiği gerekçesiyle mahkemenin evine 200 metreden fazla yaklaşmasını yasakladığı H.K., boşanmak isteyen eşinin evine gitti ve bıçaklayarak öldürdü.
Şiddetli geçimsizlik yaşadığı eşi Hüseyin Kırışan'a Kadıköy Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açan T.K.,, iki çocuğunu yanına alarak başka bir eve taşındı. Kırışan, eşinin sık sık kendisini tehdit etmesi
üzerine de mahkemeye başvurarak, eşinin eve 200 metreden fazla yaklaşmaması için tedbir kararı çıkardı. H.K. dün sabah saat 09.30'da eşinin İçerenköy'deki evine gitti. Bu sırada evden çıkan T.K., apartman girişinde kocasını görünce bodrum kata kaçtı. Tartışmanın ardından H.K., yanında getirdiği ekmek bıçağını önce eşine, sonra kendisine sapladı.
Bodruma koşan biri 17 diğeri 18 yaşındaki iki genç, annelerini yaralı halde buldu. Kadın, hastaneye kaldırılırken yolda öldü. Kendisini de yaralayan koca ise İçerenköy Polis Merkezi'ne teslim oldu ve hastaneye kaldırıldı.
Uygulama tartışması
'Aile içi şiddetin önlenmesi' amacıyla altı yıl önce yürürlüğe giren ve 'Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un uygulamasında yaşanan sorunlar, hukukçular tarafından sık sık gündeme getiriliyor. Hukukçular, 'uzaklaştırma' cezalarının tek başına yeterli olmadığını belirterek, Avrupa'daki gibi rehabilitasyon merkezleri kurulması ya da dayakçı kocanın karakolda imza vermek gibi yöntemlerle sürekli denetimde tutulması gerektiğinini düşünüyor.