Yasaklı Lida 'öldüremeden' bulundu

Yetkililer uyuşturucuların yanı sıra artık öldürücü zayıflama haplarının da peşine düştü İzmir Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda yasadışı yollarla Türkiye'ye sokulan...

İZMİR - Yetkililer uyuşturucuların yanı sıra artık öldürücü zayıflama haplarının da peşine düştü İzmir Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda yasadışı yollarla Türkiye'ye sokulan 17 bin 220 adet yasaklı zayıflama ilacı Lida ile yaklaşık 20 bin adet 'cinsel güç artırıcı' diye satılan hap ve bazı tüy dökücü kremler bulundu. Ele geçirilen hap ve kremlerin piyasa değerinin 350 bin YTL olduğu belirtildi.
Bir süre önce piyasaya sürüldüğü Türkiye'de, ölümlere neden olduğu gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı'nca satışı yasaklanan Lida isimli zayıflama haplarının satıldığı ihbarını alan İzmir Gümrük Muhafaza ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin yaptığı araştırmaların ardından yurda yasadışı yollardan giren hapları satan işyeri belirlendi. Burada yasal olmayan hapların satışının yapıldığı anlaşılınca İzmir Kaçak İstihbarat Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Karşıyaka ilçesinde 30 yaşındaki M.K.'ye ait işyerine baskın düzenledi.
Seks hapı 'Çin topu'
Ekiplerin işyerinde yaptığı aramada, 17 bin 220 Lida zayıflama hapı, 19 bin 800 'Çin topu' olarak adlandırılan cinsel gücü artırıcı hap ile 930 Lida marka tüy dökücü krem ve doğal olduğu ileri sürülen çeşitli haplar ele geçirildi. Piyasa değeri 350 bin YTL olan ürünlere el konulurken, işyeri sahibi M.K. gözaltına alındı. Ürünleri yasadışı yollardan yurda soktuktan sonra sattığı öne sürülen M.K., polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek.
Eczanelerde satılması yasak Lida adlı zayıflama hapını internetten satın alıp kullanan 42 yaşındaki Ertan Geyik ve 19 yaşındaki Burak Çarboğa hayatını kaybetmişti. (Radikal, dha)