Yaşam Pınar'ı olacaktı...

Pınar, hasta annesine karaciğerinden bir parça verip onu hayata döndürecekti. Önce annesini Yozgat'tan alıp İzmir'e getirdi.
Haber: ARZU ÇETİK / Arşivi

İZMİR - Pınar, hasta annesine karaciğerinden bir parça verip onu hayata döndürecekti. Önce annesini Yozgat'tan alıp İzmir'e getirdi. Tam ikisi de ameliyat masasına yatacaklardı ki yaşının organ vermek için tutmadığı ortaya çıktı. Hemen Yozgat'a dönüp yaşını büyütmek için mahkemeye başvurdu.
Hastaneye döndüğünde, artık annesini hayata döndürmek için çok geçti...
Annesi babası ayrı olan Pınar Gürkan'ın mücadelesi, 10 Ocak'ta Kanal D ana haber bülteninde, Güzel-Yılmaz Ceylan çiftinin karaciğer nakliyle başlayan arkadaşlığının evlilikle sonuçlanması haberini seyretmesiyle başladı. Bu haber Yozgat'ta oturan Pınar ile organ nakli için bekleyen emekli sağlık memuru 52 yaşındaki annesi Döndü Metin için umut oldu. Canlıdan canlıya nakillerin İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde
başarıyla yapıldığını öğrenen 17 yaşındaki Pınar, annesini kendi karaciğeriyle hayata döndürmeye karar verdi. Vakit kaybetmeden İzmir'e gittiler. 13 Ocak günü hastaneye yatırılıp tüm tetkikleri yapılan anne-kızın, nakil için uygun olduğuna karar verildi.
Doktorlar nakil için hazırlıklarını sürdürürken, o ana kadar akla gelmeyen sorun ortaya çıktı. 2238 Sayılı Organ Nakli Yasası'nın 5'inci maddesine göre, 18 yaşından küçüklerin organ bağışında bulunması yasaktı. 12 Temmuz 1986 doğumlu Pınar'ın 18 yaşını doldurmasına daha altı ay vardı.
Enfeksiyon engel oldu
Annesinin bu kadar beklemeye tahammülü olmadığını bilen Pınar, bu kez yaşını büyütmek için mücadeleye başladı. Hastanede kemik yaşının muayenesi olumlu olan Pınar, Yozgat Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 'yaş düzeltme' davası açtı.
Mahkeme, 10 Mart günü verdiği kararda Pınar'ın yaşını büyüttü. Mahkeme kararını yanına alıp hastaneye koşan Pınar, bu kez annesinin ani bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kaldığını öğrendi.
Pınar'ın iki aydır karaciğerinden parça naklini sağlayıp yaşama döndürmek için çırpındığı annesinin akciğerlerinin enfeksiyon kapması nedeniyle doktorlar, nakli bir süre ertelediklerini açıkladı. Komaya girerek yoğun bakıma alınan Döndü Metin, 23 Mart günü yaşam mücadelesini kaybetti.
Annesinin ölümüyle yıkılan Pınar, şunları söyledi:
"Daha önce Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kadavradan karaciğer nakli için sıraya girdik. Ama bir türlü organ çıkmıyordu.
O zaman canlıdan canlıya karaciğer nakli yapılabildiğini bilmiyorduk. Operasyonun İzmir'de yapıldığını öğrenince, hiç vakit kaybetmeden yola çıktık. Ama olmadı. Keşke birkaç ay önce bunu öğrenebilseydik."
Yaş sınırının nedeni
Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Dairesi Başkanlığı Karaciğer Nakilleri Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Koray Sadık Acarlı, bu konudaki 18 yaş sınırının, kişinin kendisine ilişkin karar almasıyla ilgili olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Tıbbi olarak, 18 yaşından küçüklerden de organ nakli yapılabilir. Ancak toplumun kanaatine göre, 18 yaşında bir kişi, kendisiyle ilgili kararları alabilir. Eğer yaş sınırı koymazsanız insan yaşamının gireceği risklerin önünü alamazsınız. Küçüklerden organ nakli kötü niyete de açık bir konudur."