Yaşam savaşını kaybetti

Bakırköy'de iki hafta önce çantasını almak isteyen iki gaspçı tarafından bıçaklanan 23 yaşındaki resim...

İSTANBUL - Bakırköy'de iki hafta önce çantasını almak isteyen iki gaspçı tarafından bıçaklanan 23 yaşındaki resim öğretmeni Gülay Tosbıyık yaşam mücadelesini kaybetti.
Gülay Tosbıyık, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Grafik Bölümü'nden mezun olunca ablası Şenay'la birlikte bir yıl önce İstanbul'a gelmişti. İstanbul onun için 'mesleki kariyer' anlamında önemli bir yerdi, babasını da böyle ikna etti. Yeşilköy Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez İlköğretim Okulu'nda stajyer olarak resim öğretmenliği yapmaya başladı. Bakırköy'de kiraladıkları evde ablasıyla birlikte yaşıyordu.
Tinerciler yardım etmişti
Tosbıyık 22 Ekim günü arkadaşlarıyla Taksim'de buluşmaya gitti. Akşam eve dönerken Bakırköy'de PTT'nin önünde iki gaspçı önünü kesti genç öğretmenin. Çantasını vermemek için direnince de bıçak darbeleriyle yere yığıldı. Tosbıyık'ın imdadına Murat Keskin ve Serhat Sağlam isimli iki tinerci genç yetişti. Çevredekilerin yardımıyla Acıbadem Hastanesi'ne kaldırılan Tosbıyık'ın kendinden geçmeden önce son sözü 'Ölmek istemiyorum' oldu.
Mücadeleyi kaybetti
Kastamonu'da yaşayan Tosbıyık ailesi ise olayı duyar duymaz İstanbul'a geldi. Tosbıyık'ı yalnız bırakmayan ailesi, öğrencileri ve arkadaşları onun yaşaması için dua ediyordu. Acıbadem Carousel'de beş gün tedavi gören Tosbıyık daha sonra
İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Reanimasyon Bölümü'ne sevk edildi. Tosbıyık tüm müdahalelere rağmen önceki gece saat 01.00 sıralarında yaşam mücadelesini kaybetti.
Öğrencileri matemde
Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez İlköğretim Okulu'nda 14 aydır stajyer resim öğretmeni olarak görev yapan Tosbıyık'ın ölümünün ardından öğretmen arkadaşları ve öğrencileri gözyaşlarına boğuldu. Bir anı defteri açan okul yönetimi, genç öğretmenin resminin etrafını mum ve karanfillerle süsleyerek
'Gülay Tosbıyık köşesi' oluşturdu.
Gaspçılara lanet yağdıran öğrenciler ise Tosbıyık'ın resminin bulunduğu bölümde nöbet tutarak ellerinde, "Bir öğretmen değil bin öğrenciye kıydınız", "Daha kaç masuma kıyılacak", "İnsanlığa yapılan ayıbın bedeli", "Ne zamana kadar bu vicdansızların devri sürecek", "Topluma hizmet etmenin bedeli bu olmamalıydı" yazılı dövizlerle olayı kınadı.
Aftan yararlanmışlar
Gülay öğretmenin yaralanmasından bir hafta sonra Şartla Salıverme Yasası'ndan faydalanarak cezaevinden yeni çıktıkları belirlenen Tezcan Topçu ve Kenan Bakar isimli iki zanlı yakalanmış ve tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Tatbikat sırasında suçlarını kabul etmeyen zanlılar, "Biz suçsuzuz. Öğretmene acil şifalar diliyoruz. Her şey mahkemede ortaya çıkacak, adalet mülkün temelidir" demişti. Polis ise, Tosbıyık'ın kredi kartı ve cep telefonunun zanlıların üzerinden çıktığını açıklamıştı.