Yaşama 'maskesiz' elveda

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki akşam Eminönü'de kanalizasyon çalışması sırasında iki işçinin ölümü ve üç işçinin zehirlenmesine yol açan gazın içeriğinin belirlenemediğini söyledi.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki akşam Eminönü'de kanalizasyon çalışması sırasında iki işçinin ölümü ve üç işçinin zehirlenmesine yol açan gazın içeriğinin belirlenemediğini söyledi. Kimya Mühendisleri Odası (KMO) İstanbul Şubesi Müdürü Erkan Arslan, zehirlenmeye 'metan', 'hidrojen siyanür' ve 'hidrojen sülfür' gazlarının yol açabileceğini belirtti.
'Güvenlik ihmal edildi'
KMO Şube Müdürü Erkan oksijen yetersizliğinin zehirlenmeye yol açabileceğini vurguladı. İş güvenliği açısından işçilerin 'gaz maskesi' ile ve 'bir halata bağlı' halde kapalı alana inmesi gerektiğini anlatan Arslan, "Bölgede gaz ölçümü yapılmalı, işçiler bu işlemden sonra alana girmeliydi. Anlaşılan, bu kurallara uyulmamış. Kapalıçarşı'daki işyerlerini denetlemek belediyenin görevi. Bunun sorumlusu, belediye" dedi.
İşçinin eğitimi yoktu
Kanalda hayatını kaybeden işçilerden Bilal Bulaç'ın aynı zamanda amcası olan kayınpederi Mehmet Emin Bulaç, damadının hiçbir eğitim verilmeden ve önlem alınmadan bu tehlikeli göreve gönderildiğini öne sürdü. Bulaç, "Eğitim verilmeden, tehlikeye karşı önlem almadan kendi isteğiyle dahi olsa oraya nasıl gönderilir? Bu iş onun branşı değil. Bu işin peşini bırakmayacağım" dedi.
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, kanalizasyondaki işlemin altı ayda bir yapıldığına dikkat çekilerek, "Gazın kanala Kapalıçarşı'da altın ve gümüş işlemeciliği yapan dükkânlardan veya kaçak kanalizasyon bağlantısı yapılan işyerlerinden gelmiş olabileceği tahmin ediliyor" denildi. Açıklamada, çıkacak bilirkişi raporuna göre suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.
Ailelere birer daire
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Olay, yağmur suyu kanalına atık su veya oradaki kuyumcuların kullandıkları siyanür veya benzeri kimyasal malzemenin banyo sularının bağlanmasından ortaya çıkan bir problem" dedi. Topbaş, birçok yerde atık su kanallarının yağmur suyu kanalına kaçak bağlandığının belirlendiğine dikkat çekti. Topbaş, ölen işçileri 'görev şehidi' kabul ettiklerini, ailelerine birer daire verileceğini söyledi. Satılmış Gökçe ve Bilal Bulaç'ın cenazeleri toprağa verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7653737653730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.